„Transformacja a rozwój gospodarczy regionu" finisz i podsumowanie projektu. Jakie wnioski płyną z warsztatów i spotkań

kafel

Bełchatowsko Kleszczowski Park Przemysłowo Technologiczny był gospodarzem już trzeciego spotkania w ramach projektu „Transformacja a rozwój gospodarczy regionu". To które odbyło się w minioną środę, 23 listopada było zarazem ostatnim, otwartym przedsięwzięciem dedykowanym mieszkańcom, samorządowcom, i przedsiębiorcom, ale nie oznacza to końca pracy. Teraz BKPPT będzie analizował i dopracowywał projekty i idee, jakie powstały na przestrzeni ostatnich tygodni. 

Głównym celem projektu „Transformacja a rozwój gospodarczy regionu", z którym Bełchatowsko Kleszczowski Park Przemysłowo Technologicznego wystartował we wrześniu było wypracowanie kierunków rozwojowych, kluczowych dla transformacji energetycznej naszego regionu. 

Podczas pierwszego, inauguracyjnego spotkania, głos oddano przede wszystkim środowisku eksperckiemu. O wyzwaniach jakie stoją przed całym transformowanym mówili między innymi profesor Adam Drobniak z Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, Maciej Kozakiewicz, pełnomocnik Zarządy Województwa Łódzkiego ds transformacji regionu, wiceprezydent miasta i przedstawiciele spółki PGE GiEK.

Październikowe spotkanie, będące drugim z zaplanowanych przyjęło zdecydowanie inną formę - tym razem skupiono się na warsztatowej pracy. Kilka grup, które tworzyło szerokie spektrum uczestników - od samorządowców, prezesów spółek, po młodzież, seniorów i przedsiębiorców pozwoliło wypracować pomysły, jakie najchętniej, w przyszłości chcieliby widzieć w regionie jego mieszkańcy. To właśnie na tym spotkaniu powstały takie idee, jak "Opera na odkrywce", "Zintegrowany city camping" czy „Kampanie PR w zakresie integracji wielopokoleniowej". O warsztatach szerzej można przeczytać >>> „Opera na odkrywce" czy „Zintegrowany city camping", czyli jak nad transformacją regionu pracowali jego mieszkańcy

Realizatorzy projektu z BKPPT poszli o krok dalej i w ramach szerszego poszukiwania pomysłów na transformację, uruchomiono internetowy formularz, za pośrednictwem którego przez ponad miesiąc, mieszkańcy mogli zgłaszać swoje pomysły czy przemyślenia.

W środę, 23 listopada, odbyło się ostatnie spotkanie, które było przede wszystkim podsumowaniem i prezentacją wszystkich tych wyżej wymienionych działań. Bełchatowsko Kleszczowski Park Przemysłowo Technologiczny zamykając tą "otwartą" część projektu, nie kończy pracy na zagadnieniem transformacji! Najbliższe miesiące to czas, w którym zaproponowane inicjatywy będzie można przekuć w realne i wymierne działania.

- Od przeszło trzech lat zajmujemy się tematem transformacji energetycznej. W tym czasie wypracowaliśmy i zgłosiliśmy do Krajowego Planu Odbudowy projekt „Energopolis". Zawiera on szerokie spektrum wizji przyszłości regionu. Te pomysły, które pojawiły się m.in. podczas warsztatów, bardzo dobrze się w niego wpisują. Jest to dobra okazja, aby ten nasz projekt rozszerzyć i uzupełnić o nowe pomysły, a później szeroko je konsultować. Tak, byśmy w momencie, kiedy zostaną ogłoszone unijne konkursy, mogli aplikować o środki na transformację. Pewnie nie uda się nam wdrożyć wszystkich pomysłów, ale liczę że znaczną ich część - wyjaśnia Dariusz Stępczyński, prezes Bełchatowsko Kleszczowskiego Parku Przemysłowo Technologicznego.

Dr Błażej Mielczarek z Bełchatowsko Kleszczowskiego Parku Przemysłowo Technologicznego podkreśla, że taki cykl spotkań był potrzebny, a efekty zaskakujące.

- Jestem zaskoczony tym, że jest tak duża efektywność i zainteresowanie przedsiębiorców, samorządowców czy mieszkańców, także tych najmłodszych tematem transformacji. Patrząc tak na zewnątrz, na różne opracowania to wysnuwał się taki wniosek, że my, tu w Bełchatowie nie za bardzo działamy i chcemy coś robić z tym zagadnieniem. A tak naprawdę, to co zostało w ostatnich tygodniach wypracowane pokazuje, że chcemy iść do przodu i pchać region na ścieżkę rozwoju. Grupa, która była najbardziej zaangażowana? Obserwując to co się wydarzyło, to chyba możemy być dumni, że nie ma takiej grupy. Po prostu, jesteśmy wszyscy razem. I to jest coś, co w tym momencie naprawdę się sprawdziło - mówi dr Błażej Mielczarek z BKPPT i dodaje: - Podczas warsztatów bełchatowianie wypracowali wiele dobrych pomysłów, na które mam nadzieję uda się w przyszłości pozyskać dotacje, abyśmy mogli je wdrożyć. Kolejne propozycje wpłynęły poprzez formularz, jaki uruchomiliśmy w swoich internetowych kanałach. Jest ich ponad dwadzieścia, co nas bardzo cieszy. Wśród nich bardzo różnorodne pomysły na to jak wzbogacić nasz region, m.in. społeczne i głównie biznesowe.