wersja testowa serwisu

KAS zlikwidowała nielegalną fabrykę papierosów. Zabezpieczono kilkanaście ton tytoniu i kilkaset tysięcy gotowego towaru

5
fot. Izba Administracji Skarbowej w Łodzi

Podlaska i łódzka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryły i zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów, magazyn i krajalnię tytoniu. Zatrzymano dwóch podejrzanych oraz zabezpieczono ponad 16 ton krajanki i suszu tytoniowego, 220 tys. nielegalnych papierosów oraz maszyny służące do ich produkcji. Gdyby przejęte wyroby tytoniowe trafiły na rynek, Skarb Państwa straciłby ok. 15,5 mln zł.

Pod Warszawą funkcjonowała fabryka nielegalnych papierosów, do której tytoń dostarczany był z magazynu w Łodzi.

Funkcjonariusze podlaskiej i łódzkiej KAS jednocześnie wkroczyli na teren obu miejsc. W łódzkim magazynie funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 5,5 tony krajanki i suszu tytoniowego, maszyny do krojenia i suszenia tytoniu, setki tysięcy gilz papierosowych oraz 20 tys. szt. nielegalnych papierosów. W hali w okolicy Warszawy funkcjonariusze odkryli linię do produkcji i pakowania papierosów. Były tam również pomieszczenia dla pracowników z sypialniami i zapleczem kuchennym. Na terenie fabryki znajdowało się 11 ton krajanki i suszu tytoniowego, 200 tys. wyprodukowanych papierosów oraz komponenty wykorzystywane w ich wytwarzaniu i konfekcjonowaniu (filtry, gilzy, kleje, poligrafia).

Podczas akcji zatrzymano 2 mężczyzn, którzy usłyszeli zarzuty narażenia na uszczuplenie podatku akcyzowego w związku z przechowywaniem nielegalnego tytoniu i papierosów. Zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.

Wartość zabezpieczonej linii do produkcji papierosów oraz urządzeń do przetwarzania tytoniu została oszacowana na ok. 2 mln zł. Gdyby przejęte wyroby tytoniowe trafiły do obrotu, Skarb Państwa straciłby ok. 15,5 mln zł. Śledztwo, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Łódź-Bałuty, prowadzi Łódzki Urząd Celno-Skarbowy.

źródło: Izba Administracji Skarbowej w Łodzi

Zobacz zdjęcia: