"Skrzyżowanie śmierci" do przebudowy! Co się zmieni w Grudnej? GDDKiA podaje szczegóły planowanej inwestycji

"Skrzyżowanie śmierci" do przebudowy! Co się zmieni w Grudnej? GDDKiA podaje szczegóły planowanej inwestycji

Będzie korekta ruchu na skrzyżowaniu drogi krajowej i wojewódzkiej w miejscowości Grudnej. To pokłosie petycji, jaką w tej sprawie wystosował samorząd Gminy Szczerców. Prace drogowe rozpoczną się niebawem i potrwają do czerwca. Co zmieni się na skrzyżowaniu, które przez lokalną społeczność określane jest mianem "skrzyżowania śmierci"? Szczegóły poniżej. 

Skrzyżowanie w Grudnej, gdzie przecinają się droga krajowa 74 oraz droga wojewódzka 480 to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na drogowej mapie naszego regionu. Potwierdzają to policyjne statystyki – przypomnijmy, od 1 stycznia 2019 roku do 16 lutego roku bieżącego, na skrzyżowaniu w Grudnej doszło do 22 zdarzeń drogowych. W tym czasie w dziewięciu wypadkach zginęły cztery osoby, a szesnaście odniosło rany. W ostatnich pięciu latach miało tu też miejsce 13 mniej groźnych kolizji. 

- Wsparta twardymi argumentami petycja szczercowskiego samorządu, przyjęta podczas lutowej Sesji Rady Gminy, odniosła skutek. Łódzki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że opracowano korektę organizacji ruchu - przekazał Robert Kornacki z Urzędu Gminy w Szczercowie.

- Wystąpiliśmy o niezbędne opinie. Dostaliśmy już je z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi i Zarządu Dróg wojewódzkich w Łodzi, teraz oczekujemy na opinię z Urzędu Marszałkowskiego -tłumaczy z kolei Daniel Putek, naczelnik jednego wydziału Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Zarządzania Ruchem w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi. 

Co zrobi GDDKiA by poprawić bezpieczeństwo w Grudnej?

Planujemy zmiany w organizacji ruchu – mówi naczelnik Daniel Putek.

- W celu poprawy postrzegania skrzyżowania przez kierowców jadących drogą krajową i wymuszenia zmniejszenia prędkości, zaprojektowano wyspy środkowe na wlotach drogi krajowej. To nie wszystko - na częściach wyniesionych wysp zamontowane będą aktywne słupki przeszkodowe U-5c z aktywnymi znakami C-9. Prowadzenie w warunkach nocnych poprawią punktowe elementy odblaskowe - wyjaśnia planowane zmiany Daniel Putek, naczelnik jednego wydziału Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Zarządzania Ruchem z łódzkiej GDDKiA. 

Dalsza część artykułu poniżej zdjęcia

Przykładowy znak aktywny C-9 na słupku U- 5c/ znakowo.pl

Ponadto na DK 74 wprowadzony zostanie zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe przed skrzyżowaniem. Z kolei na wlotach podporządkowanych, czyli droga wojewódzka nr 480 na nawierzchni zastosowane w oznakowaniu poziomym zostaną symbole znaku B-20 (znak STOP). Te zmiany mają być wcielone w życie w ciągu najbliższych tygodni.

Kiedy możliwe rondo?

Wójt gminy Szczerców otrzymał też informację, że docelowo mogłaby się tu całkowicie zmienić organizacja ruchu.

- Padła sugestia, że budowa ronda w tym miejscu mogłaby mieć wpływ na ograniczenie kolizyjności – mówi wójt Krzysztof Kamieniak. – Będziemy o to zabiegać! Niestety, to dopiero wstępne przymiarki, więc jeśli budowa doszłaby do skutku, rondem przejedziemy mniej więcej za pięć lat. Tyle bowiem potrwać mogą same formalności, a później budowa bezkolizyjnego skrzyżowania. Na szczęście z wprowadzonych udogodnień i zabiegów poprawiających bezpieczeństwo kierowcy skorzystają za 2-3 miesiące.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy informowaliśmy Państwa o dwóch ogromnych drogowych tragediach do jakich doszło na tym feralnym skrzyżowaniu. W sierpniu 2023 roku w wypadku na miejscu zginęło dwoje członków rodziny, mężczyzna i młoda kobieta >>> Śmiertelny wypadek w Grudnej. Nie żyją dwie osoby, kilkuletnie dziecko LPRem przetransportowane do szpitala.

Niestety i w tym roku ta lokalizacja to kolejne tragiczne statystyki. 7 lutego w zderzeniu busa z ciężarówką śmierć na miejscu poniosła starsza kobieta, kierowca niewielkiego autobusu PKS-u zmarł kilka godzin później w szpitalu >>> Druga ofiara śmiertelna wypadku w Grudnej. Nie żyje kierowca busa.