Sarna wyskoczyła z rowu, finał spotkania to roztrzaskany Mercedes. Niebezpiecznie na trasie Bełchatów - Kluki [Foto]

266-17924_20231011-102138_1
KPP Bełchatów

Policjanci apelują do kierowców o ostrożność i uwagę na drogach, szczególnie w okolicach lasów, pól oraz nieużytków rolnych, gdzie na pas ruchu może wyskoczyć dzikie zwierzę. Zderzenie ze zwierzęciem, które nagle wpada pod koła rozpędzonego pojazdu jest niebezpieczne.

Chwila nieuwagi, zbyt duża prędkość i sytuacja gdzie np. sarna, jeleń, dzik, zając itd. właśnie postanowiła skrzyżować swoją trasę leśnej wędrówki z naszym pasem jezdni, to niestety zagrożenie na drogach i gotowy scenariusz na kłopoty. Zniszczone auto w takiej sytuacji to najmniejszy problem.

- Tym razem 31-latek, kierujący Mercedesem Vito może mówić o dużym szczęściu. Kierujący tym pojazdem, jadąc rankiem 11 października, o godzinie 5.00 drogą od miejscowości Kluki w kierunku Bełchatowa spotkał na swoim pasie ruchu sarnę. Zwierzę nagle wyskoczyło z rowu, wprost pod koła pojazdu. Kierujący, niestety nie zdążył zareagować i uderzył w zwierzę, które ostatecznie uciekła do lasu. Na szczęście nie odniósł żadnych obrażeń, jednak auto zostało uszkodzone - przekazuje nadkom. Iwona Kaszewska z KPP Bełchatów.

Policyjne statystyki pokazują, że w okresie od stycznia 2023 roku do chwili obecnej na terenie powiatu bełchatowskiego policjanci na miejsca zdarzeń drogowych z udziałem zwierzyny leśnej byli wzywani ponad 80 razy.

- Liczba ta z pewnością jest znacznie większa, ponieważ nie wszyscy poszkodowani decydują się na wezwanie patrolu policji - dodaje nadkom. Iwona Kaszewska.

Kierowcy powinni być świadomi, że przejeżdżając przez tereny leśne oraz w obrębie pól i nieużytków rolnych mogą spotkać dziką zwierzynę przekraczającą pas drogi. Apelujemy do użytkowników dróg o to, by nie lekceważyć znaku ostrzegawczego „Uwaga dzikie zwierzęta leśne" (A-18b), a dodatkowo przestrzegać obowiązujących ograniczeń prędkości i dostosowywać prędkość do warunków panujących na drodze. 

- Pamiętajmy, że utarte szlaki dzikich zwierząt często przecinają się z trasami komunikacyjnymi. Również brak znaku ostrzegawczego przy drodze „Uwaga dzikie zwierzęta leśne" nie powinno uśpić naszej czujności, ponieważ jadąc drogą w okolicach lasów, pól oraz nieużytków rolnych nagle przed maskę samochodu może wyskoczyć np. sarna. Zderzenie z nią może być niebezpieczne - mów rzeczniczka bełchatowskiej policji.

Co zrobić, kiedy potrącimy dzikie zwierze na drodze? Kilka ważnych informacji:

  • podróżując drogami leśnymi warto stosować zasadę ograniczonego zaufania,
  • szczególną czujność należy zachować o zmierzchu i o świcie, wtedy bowiem zwierzyna jest najbardziej aktywna,
  • należy bacznie obserwować pobocza drogi,
  • zwierzęta oślepione światłami reflektorów nie uciekają, najczęściej stają w bezruchu do momentu aż pojawi się kolejny bodziec - dlatego też widząc na drodze zwierzę należy użyć klaksonu,
  • kiedy na drodze pojawi się jedno zwierzę należy spodziewać się kolejnych, za nim najczęściej podążają inni członkowie stada,
  • należy zwracać uwagę na znaki i poruszać się z prędkością, która pozwoli na bezpieczną reakcję w przypadku pojawienia się na drodze zagrożenia.

- Jeśli już dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, przede wszystkim należy zabezpieczyć miejsce, włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Następnie wezwać Policję informując o miejscu i okolicznościach zdarzenia. Pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się do zwierzęcia. Zranione zwierzę może być agresywne - podsumowuje nadkom. Iwona Kaszewska z bełchatowskiej policji.

CZYTAJ >>> Potrącenie pieszej w Dobrzelowie: Kobieta leżała na środku jezdni z ranami głowy, a jej partner się awanturował