Potrącenie pieszej w Dobrzelowie: Kobieta leżała na środku jezdni z ranami głowy, a jej partner się awanturował

policja-trojkat-noc
fot. poglądowe

Jesień to wyjątkowo trudny i niestety niebezpieczny czas  dla użytkowników dróg. Policyjne statystyki pokazują, że najwięcej wypadków zdarza się właśnie o tej porze roku. Zmiana aury, opady, mgła, przymrozki i szybko zapadający zmrok powodują, że  jeździ się trudniej.  Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego są piesi oraz kierujący jednośladami. Ciemne ubrania utrudniają ich widoczność na drodze. Ostatnio bełchatowscy policjanci pracowali na miejscu potrącenia pieszej. 

Z ustaleń policjantów wynika, że sprawcą zdarzenia była piesza, która wtargnęła na jezdnię, bezpośrednio pod jadące BMW. Do zdarzenia doszło w miniony piątek, 6 października. Po godzinie 19.00 dyżurny policji otrzymał zgłoszenie o dwójce pieszych ubranych na ciemno, którzy w miejscowość Dobrzelów, nie korzystając z chodnika, szli drogą i wchodzili pod koła jadących pojazdów. Mundurowi natychmiast zostali wysłani w to miejsce, gdzie zastali pojazd stojący na poboczu. 

Na środku jezdni leżała piesza z obrażeniami głowy i urazem ręki. Policjanci z bełchatowskiej drogówki do czasu przyjazdu udzielili kobiecie pierwszej pomocy. Obok poszkodowanej stał jej partner. Oboje byli nietrzeźwi, mieli blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

- Ponieważ 34-latek stwarzał zagrożenie w ruchu drogowym i zachowywał się agresywnie został finalnie przewieziony do policyjnej celi, gdzie wytrzeźwiał. Piesza natomiast została zabrana do bełchatowskiego szpitala. W rozmowie z kierującym uczestniczącym w zdarzeniu oraz innymi świadkami zdarzenia funkcjonariusze ustalili, że kobieta wtargnęła na jezdnie bezpośrednio pod koła BMW, w efekcie czego została potrącona. Przed zdarzeniem piesi poruszali się drogą, wielokrotnie stwarzając zagrożenie w ruchu drogowym. Kierujący BMW oświadczył, że pomimo natychmiastowej reakcji, nie wyhamował i lewym lusterkiem uderzył w pieszą - przekazuje nadkom. Iwona Kaszewska z KPP Bełchatów.

PRZECZYTAJ >>> Spora dawka promili powodem kolizji w Szpinalowie. 50-latka z powiatu bełchatowskiego wzięła się za wyprzedzanie

Na kanwie tego zdarzenia policjanci apelują również do pieszych o trzeźwość na drodze i zadbanie o swoją widoczność. Należy pamiętać, że piesi, niezależnie od wieku, poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. 

- Niezmiennie zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych na pieszych, rowerzystów, motocyklistów i motorowerzystów na terenie zabudowanym lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji, często ratującej zdrowie i życie - dodaje nadkom. Iwona Kaszewska.

CZYTAJ >>> [Wideo] Rekonstrukcja wypadku na A1! Eksperci pokazali jak doszło do tragedii. Ich zdanem BMW pędziło 315 km/h

Kolejny raz, w trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg, policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, rozwagę, życzliwość i empatię na drodze.

Pieszy uczestniku ruchu drogowego:

 • Myśl i żyj!
 • Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, możesz korzystać z jezdni, idź najbliżej jej krawędzi i ustępuj miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Korzystając z pobocza lub jezdni, chodź lewą stroną drogi.
 • Świeć przykładem - noś odblaski – bądź widoczny.
 • Noś odblaski w takim miejscu, by znalazły się one w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków.
 • Zadbaj o bezpieczeństwo!
 • Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Pamiętaj:

 • Samochodu nie da się zatrzymać w miejscu, dlatego też nie należy na kierowcach wymuszać pierwszeństwa.
 • W zderzeniu z samochodem, to piesi odnoszą największe obrażenia.
 • By lepiej być widocznym na drodze w okresie jesienno-zimowym należy nosić jasne elementy odzieży,
 • Poruszać się lewą stroną jezdni.
 • Należy przechodzić przez jezdnię wyłącznie w miejscach bezpiecznych i wyznaczonych.
 • Nietrzeźwi piesi stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych użytkowników drogi!

Kierowco przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, w tym:

 • Dostosuj prędkość do warunków na drodze. Dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi, nie zawsze jest prędkością bezpieczną. Jedź z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków na drodze, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.
 • Zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu.
 • Utrzymuj odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.
 • Zbliżając się do przejścia dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność i ustąp pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.
 • Pamiętaj, że na drodze w każdej chwili może pojawić się pieszy!