Pojechała do Legionowa i zdeklasowała konkurencję! Bełchatowska policjantka Wicemistrzynią Polski oskarżycieli publicznych Policji!

Pojechała do Legionowa i zdmuchnęła konkurencję! Bełchatowska policjantka Wicemistrzynią Polski oskarżycieli publicznych Policji!
KPP Bełchatów

Najpierw była bezkonkurencyjna w powiecie i województwie, teraz musiała uznać wyższość jedynie jednego policjanta z Polski. Monika Pacześ funkcjonariuszka z bełchatowskiej komendy została Wicemistrzynią Polski oskarżycieli publicznych Policji! 

22 listopada w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie został rozstrzygnięty Finał III Ogólnopolskiego Konkursu dla Policjantów - Oskarżycieli Publicznych. Do rywalizacji stanęło 17 policjantów służby prewencyjnej, reprezentujących Komendy Wojewódzkie Policji oraz Komendę Stołeczną Policji. Garnizon łódzki reprezentowała policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie, aspirant sztabowy Monika Pacześ,

- Aspirant sztabowy Monika Pacześ z bełchatowskiej jednostki we wcześniejszych etapach konkursu najpierw pokonała wszystkich konkurentów w powiecie bełchatowskim, a później zajęła pierwsze miejsce w województwie łódzkim. Bełchatowska policjantka w tym prestiżowym wydarzeniu zajęła drugie miejsce, tym samym została . Gratulujemy naszej Koleżance i życzymy dalszych sukcesów! - przekazuje nadkom. Iwona Kaszewska z bełchatowskiej komendy.

CZYTAJ TAKŻE >>> Najlepsza z najlepszych! Bełchatowska policjantka pokonała 38 konkurentów z Łódzkiego i jedzie rywalizować do Legionowa

Finał III Ogólnopolskiego Konkursu dla Policjantów - Oskarżycieli Publicznych odbył się 21 i 22 listopada, w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Rywalizacja na szczeblu krajowym odbywała się pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji, a nadzór nad wydarzeniem sprawował Komendant Centrum Szkolenia Policji. 

W rywalizacji o miano najlepszego oskarżyciela publicznego w sprawach o wykroczenia stanęło 17 policjantów z jednostek terenowych Policji, zwycięzców etapu wojewódzkiego i stołecznego. Rywalizacja na szczeblu krajowym obejmowała trzy konkurencje:

  • wygłoszenie przez oskarżyciela publicznego przemówienia końcowego,
  • pisemną analiza dokumentu procesowego pod kątem błędów formalnych i merytorycznych,
  • pisemny test wiedzy zawierający 50 zadań testowych, które dotyczyły znajomości przepisów prawa, w szczególności ustaw: Kodeks Wykroczeń, Kodeks Postępowania w Sprawach o Wykroczenia, Kodeks Karny, Kodeks Postępowania Karnego, Prawo o Ruchu Drogowym.


Zaznaczyć należy, że oskarżyciel publiczny reprezentuje interes społeczny. Jest zobowiązany do zachowania obiektywizmu i dąży do uzyskania sprawiedliwego, zgodnego z prawem rozstrzygnięcia. Aby zostać oskarżycielem publicznym Policji należy w pierwszej kolejności w tym zakresie ukończyć specjalistyczny kurs w jednej ze szkół Policji. Kolejnym ważnym etapem jest doświadczenia zawodowe, które policjanci zdobywają prowadząc czynności wyjaśniające w sprawach o wykroczenia oraz podczas uczestnictwa w wokandach sądowych. 

- Ze względu na istotę i powagę tej funkcji powierzana jest ona policjantom mającym duże doświadczenie zawodowe z dziedziny obejmującej problematykę wykroczeniową, a jednocześnie samodzielnym i na bieżąco uzupełniającym swoją wiedzę. Od początku 2023 roku na terenie powiatu bełchatowskiego funkcjonariusze Policji ujawnili blisko 2000 wykroczeń, w rozstrzygnięciu których prowadzone były czynności wyjaśniające w sprawach o wykroczenia. Blisko połowa z nich zakończyła się skierowaniem przez policjantów wniosku o ukaranie do sądu. W sprawach, które na etapie postępowania sądowego nie zakończyły się wyrokiem nakazowym uczestniczyli oskarżyciele publiczni z bełchatowskiej policji - dodaje nadkom. Iwona Kaszewska, rzeczniczka prasowa KPP Bełchatów.