Najlepsza z najlepszych! Bełchatowska policjantka pokonała 38 konkurentów z Łódzkiego i jedzie rywalizować do Legionowa

Najlepsza z najlepszych! Bełchatowska policjantka pokonała 38 konkurentów z Łódzkiego i jedzie na rywalizację do Legionowa
KWP w Łodzi

Oskarżyciel publiczny policji to jedna z kluczowych funkcji w systemie wymiaru sprawiedliwości. To on reprezentuje państwo i prowadzi sprawy o wykroczenia. Oskarżyciel musi ocenić dostępne dowody i zdecydować, czy wystarczająco przemawiają one za skierowaniem sprawy do sądu, a ta decyzja musi być oparta na zasadach praworządności i sprawiedliwości. To dlatego od oskarżycieli publicznych policji wymaga się szeregu kompetencji. Wczoraj poznaliśmy najlepszych oskarżycieli publicznych policji w województwie. Okazuje się, że tej dziedzinie nie mają sobie równych... Panie policjantki! A najlepszą z najlepszych jest funkcjonariuszka z Bełchatowa.

W zawodach uczestniczyło 39 reprezentantów komend powiatowych i miejskich z terenu całego województwa łódzkiego. Uczestnicy zawodów zostali wyłonieni w trakcie eliminacji powiatowych, w których udział wzięli wszyscy policjanci zajmujący się problematyką związaną z funkcjonowaniem oskarżycieli publicznych w policji. Na etapie wojewódzkim rozegrano dwie konkurencje.

  • pierwszą był trwający 50 minut pisemny test wiedzy, zawierający 50 pytań typu zamkniętego, które dotyczyły znajomości przepisów prawa, w szczególności ustaw: kodeks wykroczeń, kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, kodeks karny, kodeks postępowania karnego, Prawo o ruchu drogowym.
  • drugą konkurencją był trwający 40 minut pisemny test wiedzy, dotyczący umiejętności rozwiązywania 10 kazusów z materialnego prawa wykroczeń.

- Poziom był bardzo wyrównany. Nierzadko o końcowej klasyfikacji decydowały ułamki punktów oraz wynik z pierwszej konkurencji - wyjaśnia aspirant Ewelina Mazur z KWP w Łodzi.

W ogólnej klasyfikacji najlepszym oskarżycielem publicznym okazała się aspirant sztabowy Monika Pacześ z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie, która zdobyła największa liczbę punktów ze wszystkich uczestników zawodów. 

Drugie miejsce zajęła reprezentantka Komendy Miejskiej Policji w Łodzi – sierżant sztabowy Sylwia Wróblewska - Rembisz. Trzecie miejsce wywalczyła przedstawicielka Komendy Powiatowej Policji w Pajęcznie – młodszy aspirant Kamila Pęciak.

Warto zaznaczyć, że najlepszy oskarżyciel publiczny będzie reprezentował nasz garnizon w finale konkursu na szczeblu krajowym, który zostanie rozegrany w dniach 20-22 listopada 2023 roku w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

W imieniu Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, nadinspektora Sławomira Litwina, laureatom pogratulował Przewodniczący Zespołu Sędziowskiego Zawodów, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi – podinspektor Dariusz Kurek, który podziękował także pozostałym funkcjonariuszom za udział w eliminacjach.

Na zakończenie zawodów odbyła się dekoracja laureatów oraz wręczenie pamiątkowych pucharów i dyplomów. Zwycięzcy konkursu otrzymają również nagrody finansowe.

Oskarżycielpubliczny policji - czym się zajmuje?

Od początku 2023 roku, na terenie garnizonu łódzkiego funkcjonariusze Policji ujawnili 358 139 wykroczeń. W sprawach, które nie zakończyły się rozstrzygnięciem na miejscu zdarzenia, na przykład z powodu odmowy przyjęcia mandatu karnego nałożonego na sprawcę, bądź niewykrycia sprawcy wykroczenia, dalsze czynności prowadzone są przez oskarżycieli publicznych z komend miejskich i powiatowych Policji, właściwych ze względu na miejsce popełnienia wykroczenia. 

- Od początku bieżącego roku w ponad 13 tysiącach spraw, oskarżyciele publiczni skierowali do sądów wnioski o ukaranie przeciwko sprawcom tych wykroczeń, dzięki czemu policja garnizonu łódzkiego, w sposób skuteczny wypełnia jedno z głównych zadań postępowania w sprawach o wykroczenia, to jest ukształtowanie go w taki sposób, aby sprawca wykroczenia został wykryty i pociągnięty do odpowiedzialności - przekazuje aspirant Ewelina Mazur z KWP w Łodzi.