Ostatnie odliczanie przed 32. Finałem WOŚP! Jakie atrakcje przygotowano w Bełchatowie?

Ostatnie odliczanie przed 32. Finałem WOŚP! Jakie atrakcje przygotowano w Bełchatowie?
WOŚP Bełchatów/ FB

To już ostatnie wielkie odliczanie przed 32. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Ta niezwykła orkiestra gorących serc będzie tez oczywiście grać w Bełchatowie.Po raz kolejny do akcji włączył się Bełchatów, a organizatorzy bełchatowskiego finału zadbali o to, aby nikt się nie nudził.

Puszki, identyfikatory i przede wszystkim wolontariusze gotowi do finału 32. odsłony Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tradycyjnie już miejscem, które będzie bić w rytmie wośpowego serca będzie galeria Olimpia. Na parkingu pojawi się duża scena, na której wystąpią przeróżni wykonawcy. Tym razem dla WOŚP zagrają tacy artyści jak Mantra, Mora, Sinners officiall, Melu, Ekstazy, Orkiestra Dęta OSP Szczerców oraz Jorrgus.

Atrakcji na parkingu przy galerii będzie zdecydowanie więcej. Nie zabraknie strefy moto i licznych pokazów, m.in. w wykonaniu grupy offroadowej WYR 4x4. Pojawi się też specjalny tor, na którym będzie można przejechać się samochodem terenowym. A to to tylko część z wielu zaplanowanych działań i atrakcji.

Organizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych. Specjalnie dla nich w Olimpii powstanie mała scena, która będzie obfitować w różne rozrywki dla dzieci i nie tylko.

Bełchatów, za sprawą Klubu Biegacza "Spartakus" włącza się już także po raz trzeci w ogólnopolski bieg "Policz się z cukrzycą". Każdy chętny, który chce w niedzielne popołudnie poruszać się w szczytnym celu powinien stawić się w Parku Olszewskich. Więcej o biegu piszemy w artykule >>> Numery wydrukowane, medale czekają! "Policz się z cukrzycą", jutro wośpowy bieg ze "Spartakusami". Zapisać może się każdy!.

Oczywiście nie zabraknie też tradycyjnego światełka do nieba. W tym roku - jak zapowiadają organizatorzy - w nietypowym wydaniu.

- To będzie jeden z fajniejszych finałów w Bełchatowie - nie ma wątpliwości Rafał Kaleciński, szef bełchatowskiego sztabu WOŚP.

W niedzielę na terenie miasta pojawi się 275 wolontariuszy z puszkami. W tym roku zbierane są fundusze na walkę z chorobami płuc po pandemii. Wszelkie szczegóły dotyczące tegorocznej odsłony Finału znajdziecie oczywiście na oficjalnym fp WOŚP Bełchatów >>> TUTAJ

32. Finał - pod lupą pulmonologia!

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dedykowany będzie zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. W całej Polsce działają 64 takie jednostki. Fundacja planuje kupić urządzania dla:

  • diagnostyki obrazowej, m.in. rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne
  • diagnostyki czynnościowej, m.in. polisomnografy i przenośne spirometry
  • diagnostyki endoskopowej, m.in. systemy do badań bronchoskopowych w nawigacji wewnątrzoskrzelowej i bronchoskopy
  • rehabilitacji - sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc
  • torakochirgurgii, m.in. systemy elektrokoagulacji i kriosondy


Fundacja WOŚP podjęła decyzję o wyborze celu akcji po konsultacji z Polskim Towarzystwem Pneumonologii Dziecięcej, które zwróciło uwagę na zdrowotne konsekwencje pandemii - bardzo poważne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Sytuację pogarsza, a tym samym zwiększa liczbę osób z chorobami układu oddechowego, zła jakość powietrza w Polsce. Dodatkowo Fundacja chce wspomóc pacjentów z mukowiscydozą - w Polsce żyje z tą chorobą około 1 800 osób, odsetek dorosłych pacjentów chorych na mukowiscydozę nie przekracza 40%.

- Jako reprezentantka środowiska pulmonologów pracujących w naszym kraju mogę powiedzieć, że jesteśmy niezwykle wdzięczni Fundacji, że podjęła się tego tematu. Myślę, że problem chorób płuc jest nieco niedoceniany w Polsce. Współczesna medycyna nie może działać bez nowoczesnego sprzętu diagnostycznego, do monitorowania chorób, ale także do wykonywania pewnych zabiegów wewnątrzoskrzelowych chociażby. Mając doświadczenia z ubiegłych Finałów wiemy, że Fundacja kupuje sprzęt bardzo nowoczesny, wręcz nowatorski, dlatego, jeszcze raz podkreślamy naszą wdzięczność i jesteśmy przekonani, że dzięki temu Finałowi i sprzętowi, który mamy nadzieję dostać, opieka nad pacjentami z chorobami płuc w Polsce wejdzie na wyższy poziom - mówiła prof. dr hab. n. med. Katarzyna Krenke, Prezes Polskiego Towarzystwa Pneumologii Dziecięcej (Klinika Pneumologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)
W ciągu 31 Finałów WOŚP zebrała blisko 2 miliardy złotych i kupiła 71,5 tysiąca urządzeń. Ostatnią zbiórkę - w styczniu 2023 roku - dedykowano walce z sepsą. Dzięki zaangażowaniu Sztabów i sympatyków udało się zebrać 243 259 387,25 PLN.