Dyrektorzy i pedagodzy z bełchatowskich szkół na spotkaniu z policjantami. O czym rozmawiano w "Bronku"?

266-18222_20231115-161749_1
KPP Bełchatów

Policjanci na czele z I Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie, młodszym inspektorem Wojciechem Auguścikiem, spotkali się z dyrektorami i pedagogami szkół z terenu powiatu bełchatowskiego. Punktem przewodnim dyskusji były zasady współpracy w zakresie bezpieczeństwa uczniów na terenie szkół. Omówiono problematykę demoralizacji oraz czynów karalnych, które mogą być popełniane przez nieletnich.

Spotkanie odbyło się w I LO w Bełchatowie i zostało zorganizowane by zacieśnić współpracę dla zwiększenia bezpieczeństwa uczniów i wychowanków. Rozmawiano o możliwościach i zakresie współpracy policji ze szkołami. 

- Między młodzieżą szkolną zdarzają się sytuacje konfliktowe. Wówczas rola kadry dydaktycznej, pedagogów, ma olbrzymie znaczenie w relacjach z uczniami. Właściwa i natychmiastowa reakcja wielokrotnie eliminuje zagrożenie i zapobiega niebezpiecznym sytuacjom. Rozmowa z uczniami, ale również ich rodzicami, rozpoznanie problemów, z którymi borykają się młodzi ludzie jest ważnym etapem łagodzącym konflikty. W czasie spotkania mundurowi podkreślali, że w każdej niepokojącej sytuacji należy zachować czujność, być opanowanym i trzymać się procedur, by eliminować ale rownież zapobiegać zagrożeniom - przekazuje nadkom. Iwona Kaszewska z KPP Bełchatów.

CZYTAJ >>> Bełchatów: Znęcali się nad 16-latkiem już usłyszeli wyroki. Co orzekł Sąd wobec dwóch oprawców? Co z pozostałymi pięcioma rozprawami?

Komendant omówił również jak powinna wyglądać współpraca dyrektorów i szkolnych pedagogów z policją. Podkreślił, że w każdym przypadku budzącym wątpliwości mogą skontaktować się z policjantkami z zespołu profilaktyki, nieletnich i patologii. Zaznaczył, że do dyspozycji są również dzielnicowi. Zostały omówione zasady postępowania w przypadku ujawnienia czynów karalnych oraz zachowań, które mogą stanowić ich demoralizację. 

Omówiono również zadania i role mundurowych zajmujących się pracą z uczniami i zasady współpracy w zakresie profilaktyki. Współpraca policjantów z dyrekcją i pedagogami szkół niewątpliwie przyczynia się do skutecznego przeciwdziałania negatywnych i niepożądanych zachowań wśród młodych ludzi - dodaje nadkom. Iwona Kaszewska, rzeczniczka bełchatowskiej policji.