ZUS: Ponad 12,6 miliona profili na Platformie Usług Elektronicznych

zdjecie
fot. ZUS

Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zarejestrowanych jest już ponad 12,6 mln profili. Swój profil na PUE ZUS mają zarówno przedsiębiorcy, lekarze, osoby pracujące, jak i emeryci czy renciści.

Większość spraw, jakie mamy do załatwienia w ZUS-ie możemy załatwić przez PUE. Dlatego warto mieć na PUE swój profil, by sprawy w ZUS-ie móc załatwiać bez konieczności wychodzenia z domu. Do tego PUE jest czynne przez całą dobę, przez 7 dni w tygodniu i tylko od użytkowników zależy, kiedy będą chcieli wysłać tą drogą np. wniosek czy dokument do Zakładu.

Przypomnijmy też, że od 1 stycznia 2023 r., każdy płatnik składek ma obowiązek posiadania profilu na PUE. Nowi płatnicy powinni samodzielnie zarejestrować swoje konto na PUE ZUS lub kogoś do niego upoważnić. Jeśli tego nie zrobią, ZUS założy im profil na PUE ZUS zgodnie z przepisami. W takim wypadku trzeba samodzielnie dokończyć proces rejestracji.

Założenie profilu trwa tylko kilka minut. Na stronie internetowej ZUS można znaleźć informacje, w jaki sposób to zrobić. Aby założyć profil, należy się zarejestrować i potwierdzić swoją tożsamość. Takie potwierdzenie może nastąpić za pomocą Profilu Zaufanego, bankowości elektronicznej lub podczas osobistej wizyty w ZUS lub e-wizyty.

- Na swoim profilu każdy znajdzie odpowiednią dla siebie zakładkę, w której zamieszczone są odpowiednie dane i usługi, z których można skorzystać. Przez PUE ZUS np. rodzice i opiekunowie mogą wysyłać wszystkie wnioski z zakresu świadczeń rodzinnych, a płatnicy składek mogą wysyłać dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe za siebie i pracowników (płatnicy do 100 osób). Mogą też przekazać wnioski np. o zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek, czy zadać pytanie dotyczące spraw ubezpieczeniowych - wyjaśnia Monika Kiełczyńska, Regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego. - Ubezpieczeni i świadczeniobiorcy mogą samodzielnie tworzyć np. elektroniczne potwierdzenia na Platformie Usług Elektronicznych. Taki dokument nie wymaga już podpisu pracownika ZUS, ponieważ jest podpisany za pomocą kwalifikowanej pieczęci elektronicznej Zakładu i można go przekazać instytucji, która tego oczekuje. Może to być np. potwierdzenie przysługującego prawa do emerytury czy renty – dodaje rzeczniczka.


Seniorzy tą drogą mogą np. złożyć wniosek o zmianę sposobu wypłaty świadczenia z adresu na rachunek bankowy. PUE pozwala również na bieżące sprawdzanie pracodawcy w zakresie zgłoszenia nas do ubezpieczeń i kontrolowania wysokości opłacanych składek. Na PUE sprawdzimy, czy członkowie rodziny zostali prawidłowo zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego, a także obliczymy w kalkulatorze emerytalnym prognozowaną emeryturę.

Jedną z niewielu rzeczy, których przez PUE nie załatwimy, to przesłanie oryginałów dokumentów, niezbędnych np. do obliczenia kapitału początkowego czy renty. Wnioski o świadczenie możemy złożyć przez PUE, ale oryginały dokumentów będzie należało dostarczyć do Zakładu.

Platforma Usług Elektronicznych ZUS jest cały czas rozwijana i unowocześniana, aby lepiej służyć klientom. Za jej pomocą można na przykład umówić wizytę w placówce ZUS na konkretny dzień i godzinę, by nie czekać w kolejce.

Źródło: ZUS