wersja testowa serwisu

Zelów uczcił Narodowe Święto Niepodległości

glowne-770x513
fot. UM Zelów

Gminne uroczystości w Zelowie tradycyjnie rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych w asyście Orkiestry Dętej OSP w Zelowie ulicami miasta do kościoła M.B. Częstochowskiej, gdzie odprawiono uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, w której uczestniczyli mieszkańcy, przedstawiciele władz rządowych, powiatowych i samorządowych, gminnych jednostek organizacyjnych, instytucji, organizacji i Ochotniczych Straży Pożarnych.

Oficjalne uroczystości odbyły się w Parku Miejskim im. Romualda Traugutta, gdzie na ręce władz samorządowych został przekazany Ogień Niepodległości, od którego zapłonęły znicze pod pomnikiem Ofiar Golgoty Wschodu i Dębami Pamięci ku czci zelowskich katyńczyków. Z okolicznościowymi przemówieniami do zebranych zwrócili się Burmistrz Zelowa Tomasz Jachymek, Poseł na Sejm RP Grzegorz Lorek, przewodniczący Rady Powiatu Bełchatowskiego Sławomir Malinowski oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Zelowie Sylwester Drozdowski. Przybyłe delegacje tradycyjnie złożyły kwiaty pod pomnikiem Ofiar Golgoty Wschodu. Wartę honorową pełnili harcerze.

Następnie zgromadzeni przemaszerowali pod budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Zelowie, gdzie odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej Zygmunta Wysockiego – żołnierza, społecznika, bohatera z Zelowa. Wysocki jako kilkunastolatek wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej, a po dwóch latach podjął decyzję o wstąpieniu do tworzącego się wojska. W styczniu 1919 roku podczas bitwy o Lwów został ranny, ale to nie osłabiło jego chęci walki o Ojczyznę.

W 1920 roku podczas walk pod Kniahininem dokonał czynu, który zdecydował o odznaczeniu go Krzyżem Walecznych. Po I wojnie wrócił do Zelowa, wstąpił do OSP, a w 1932 został jej naczelnikiem. W 1940 został aresztowany, miał trafić do Auschwitz, ale uciekł z pociągu śmierci, przez co do końca okupacji musiał się ukrywać. Po wojnie został wójtem oraz ponownie naczelnikiem OSP. Zginął 3 grudnia 1949 roku podczas akcji ratowniczej w pożarze drewnianego pałacyku przy ul. Żeromskiego. Inicjatorami wykonania tablicy byli: Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Zelowie oraz Instytut Pamięci Narodowej oddział w Łodzi.

W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyły wnuki Zygmunta Wysockiego, które przekazały na ręce Burmistrza Zelowa pamiątkową książkę. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta OSP w Zelowie. Wydarzenie to było też okazją do wręczenia nagród laureatom wojewódzkiego konkursu plastycznego „Zygmunt Wysocki – bohater z Zelowa". Zgromadzeni goście zostali obdarowani magnesami z pracą zwyciężczyni konkursu, która przedstawia wizerunek zelowskiego bohatera. Ponadto tradycyjnie wolontariusze Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zelowie sprzedawali pyszne rogale świętomarcińskie.

źródło: UM Zelów