Prezydent Bełchatowa Patryk Marjan zaprasza do Muzeum Regionalnego na spotkanie z mieszkańcami wysiedlonych wsi. W niedzielę 27 października będzie okazja, aby poznać historię bełchatowskiego zagłębia górniczo-energetycznego z perspektywy osób, które musiały opuścić swoje rodzinne strony.
Dwa największe bełchatowskie zakłady pracy, czyli kopalnia i elektrownia, powstały na terenie kilkunastu wsi. Co za tym idzie mieszkańcy zostali wysiedleni. Mowa m.in. o Kucowie, Stawku, Grabku, Piaskach, Woli Grzymalinie, Rogowcu czy Kamieniu. Tych miejscowości już dawno nie ma. Pozostali jednak ludzie, którzy nadal mają je w swojej pamięci i sercach.
Samo wysiedlenie często wspominają jako doświadczenie „totalne". Wiązało się nie tylko z utratą domu, więzi społecznych czy całej wiejskiej infrastruktury. Oznaczało także całkowite usunięcie otaczającego te miejscowości krajobrazu i przyrody. Miejsca te dosłownie wchłonęła bowiem odkrywka.
Byli mieszkańcy mieli już kilkakrotnie okazję do spotkania, wymiany doświadczeń oraz wspomnień. Podobne wydarzenia miały bowiem już miejsce w bełchatowskim muzeum. Podczas jednego z ostatnich ze wzruszeniem opowiadali o swoich rodzinnych domach, ogrodach czy sadach. Wspominali także rodziców, dziadków oraz sąsiadów.
– Mieliśmy swoją ziemię, swoje gospodarstwa. Jak dowiedzieliśmy się, że będziemy musieli opuścić nasz dom, to starsi ludzie rozpaczali. Młodsi różnie to przyjmowali. Trzeba było jednak ustąpić, no bo wiadomo, że nie powstrzyma się takiego biegu, jakim była budowa kopalni i elektrowni. Nie tak często się zdarza, żeby tyle wsi wywłaszczyć i iść gdzieś później w inne miejsce – tak w kwietniu 2023 roku opowiadała nam pani Kazimiera.
Okazało się, że część z wysiedlonych zamieszkała w Bełchatowie. To właśnie w naszym mieście stworzyli „swoje drugie miejsce na ziemi". Zresztą nieprzypadkowo. Bełchatów bowiem został wytypowany do roli miasta-sypialni dla pracowników kopalni i elektrowni.
Teraz będzie kolejna okazja do rozmów i wspomnień. Muzeum Regionalne w Bełchatowie organizuje bowiem kolejne spotkanie na temat „Zakopanego dziedzictwa". Jak czytamy na Facebookowym profilu placówki, „spróbujmy razem odnaleźć te wspomnienia. Czasem jedna fotografia może być wstępem do wielu, wielu refleksji…"
Do udziału w tym spotkaniu prezydent Patryk Marjan zaprasza wszystkich Bełchatowian. Będzie to bowiem znakomita sposobność do poznania historii naszego miasta z nieco innej perspektywy. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 27 października. Początek o godz. 15:00.
Źródło: UM Bełchatów