Najważniejsze wideo w ebe24

Wygrali w Budżecie Obywatelskim, ale inwestycja nie rusza, bo jest za drogo! Radni wzięli sprawy w swoje ręce

zawady

Radni Gminy Bełchatów jednogłośnie opowiedzieli się na ostatniej sesji za udzieleniem pomocy finansowej dla samorządu Województwa Łódzkiego. Chodzi o 400 tys. zł, które zostanie przeznaczone na dofinansowanie realizacji zadania, związanego z budową ciągu pieszo - rowerowego przy drodze wojewódzkiej 485 w Zawadach.

- Budowa ciągu pieszo - rowerowego wzdłuż drogi wojewódzkiej 485 w Zawadach była zadaniem, na które głosowaliśmy w ramach Budżetu Obywatelskiego "Łódzkie na Plus" na rok 2022. Samo głosowanie odbyło się w roku 2021, uzyskaliśmy na nasz projekt ponad 5,5 tys. zł, w całym województwie tylko jedno zadanie miało lepszy wynik - mówi Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc. - Kwota, jaka została w BO zabezpieczona to 500 tys. zł. Niestety, w ubiegłym roku Zarządowi Dróg Wojewódzkich nie udało się zrealizować tej inwestycji, bo żaden z przetargów nie zakończył się pomyślnie. Kwota i zadanie przeszły na ten rok, ale również teraz po otwarciu ofert w najnowszym przetargu okazało się, że złożona oferta przekracza zabezpieczoną pulę środków, bo opiewa na ponad 894 tys. zł! Podjąłem więc rozmowy z ZDW w Łodzi, dotyczące ewentualnego dofinansowania ze strony naszej gminy tak, by ten ciąg pieszo - rowerowy w Zawadach w końcu mógł powstać - mówi Konrad Koc. 

Ostatecznie łódzki Zarząd Dróg Wojewódzkich zapewnił, że jeżeli gmina Bełchatów dofinansuje zadanie do poziomu kwoty, wynikającej z przetargu, dla budowy ciągu pieszo - rowerowego w Zawadach zapali się zielone światło. Na minionej sesji, 31 maja, radni gminni jednogłośnie zdecydowali o przyznaniu dofinansowania na to zadanie. 

- Rozmawialiśmy również o innym "naszym" zadaniu z Budżetu Obywatelskiego, czyli o budowie chodnika w Dobrzelowie wzdłuż drogi wojewódzkiej 476. W ubiegłym roku na tę właśnie inwestycję głosowaliśmy w BO i zakwalifikowaliśmy się do realizacji. Po przetargu również okazało się, że oferta przekracza zabezpieczone 500 tys. zł, ale w tym wypadku ZDW w Łodzi zaznacza, że ze względów formalno - prawnych na razie nie ma jeszcze takiej możliwości, byśmy tę realizację tej inwestycji mogli ewentualnie dofinansować z naszego budżetu - podkreśla Konrad Koc.