Wschodnia obwodnica Bełchatowa: Chętnych na wybudowanie nie brakuje. Braknąć za to może pieniędzy!

Wschodnia obwodnica Bełchatowa: Chętnych na wybudowanie nie brakuje. Braknąć za to może pieniędzy!
UM Bełchatów

Chętnych na wybudowanie wschodniej obwodnicy Bełchatowa nie brakuje, braknąć za to może pieniędzy! Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi, który jest inwestorem otworzył właśnie oferty w przetargu dotyczącym stworzenia tej ważnej dla miasta drogi. Wśród siedmiu złożonych ofert żadna nie mieści się w budżecie zabezpieczonym na tę budowę. Jest drożej. O ile? Rozbieżności sięgają dziesiątek milionów.

Sporo było opóźnienia z otwarciem przetargowych ofert, bo te najpierw mieliśmy poznać do już w kwietniu, potem termin roztrzygnięcia przetargu ogłoszonego 1 marca 2022 kilkakrotnie przesuwano. Ostatecznie otwarto je w miniony poniedziałek, 11 lipca. Do przetargu łącznie stanęło siedem firm, przeważnie to konsorcja.

Najtańszą ofertę, opiewającą na ponad 145 mln złotych złożyło polsko - węgierskie konsorcjum firm Banimex - Duna Aszfalt Zrt. Za nieco ponad 153 mln złotych obwodnicę wschodnią Bełchatowa chce wybudować konsorcjum firm Kobylarnie - Mirbud, nieco drożej, ale w podobnej kwocie swoją pracę wyceniała firma Budimex. Kolejną ofertą pod względem ceny jest ta złożona przez Strabag, która zaproponowała nieco ponad 173 mln złotych. Dwa konsorcja: Budownictwo Drogowe „BUDAR" (wraz z Himmel i Papesch Opole i Przedsiębiorstwem Budowy Dróg i Mostów „ERBEDIM") oraz Roverpol Sp. z o.o. (wraz z Rover Infraestructuras S.A) przedłożyły do Zarządu Dróg Wojewódzkich oferty jeszcze nie przekraczające pułapu 200 mln. Pierwsza z wymienionych zaproponowała prawie 194, druga 198 mln złotych. Najdroższą ofertę sięgającą 209 mln złotych przedłożyło konsorcjum Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Mostowych Sp. z o. o. wraz z Mosty Łódź S.A.

Łódzki ZDW podkreśla, że na inwestycję, która ma się zakończyć w terminie 36 miesięcy od podpisania umowy, ma zabezpieczonych dokładnie 124 mln 845 tys. złotych. Jak dalej zaznacza inwestor, przy dokonywaniu wyboru najkorzystniejszej oferty zamawiający stosować będzie kryteria: 60 proc, pozostałe po 20 proc. to długość rękojmi i doświadczenie kierownika budowy.

Jak podkreśla Marcin Nowicki z ZDW w Łodzi w tej chwili trwa procedura sprawdzająca przedłożone do jednostki oferty.

- Analizujemy oferty, które wpłynęły od potencjalnych wykonawców pod względem formalnym - mówi nam Marcin Nowicki, Kierownik Zespołu ds. Informacyjnych Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi

Zapytany co oznaczają dla budowy wschodniej obwodnicy Bełchatowa tak wysoki kwoty ofert i czy to może utrudnić samo rozpoczęcie inwestycji dodaje:

- Jeśli chodzi o środki finansowe, w związku z przekroczeniem przez złożone oferty limitu jaki przewidziano na to zadanie, to decyzja jakie zostaną podjęte kroki należy do Zarządu Województwa Łódzkiego - wyjaśnia Nowicki

Budowa obwodnicy wschodniej to ważna dla Bełchatowa inwestycja. Ma ona znacząco poprawić komunikację w południowej i wschodniej części miasta. Na obwodnicę skierowany bowiem zostanie ruch tranzytowy z kierunków: Łódź, Łask, Kamieńsk. Co za tym idzie samochody ciężarowe będą omijać centrum Bełchatowa. 

Wschodnia obwodnica miasta ma mieć długość 8 km. Zaczynać się będzie od ulicy Świętojańskiej i Radomszczańskiej do skrzyżowania w ul. Czyżewskiego, dalej prowadzić będzie do węzła w Dobrzelowie, gdzie połączy się z obwodnicą północną. W przyszłości planowane jest połączenie jej z ulicami Staszica i Przemysłową.