Wpadli oszuści działający "na policjanta". Ich ofiarami byli seniorzy [Foto]

Wpadli oszuści działający "na policjanta". Ich ofiarami byli seniorzy
KPP Bełchatów

Bełchatowscy policjanci ustalili i zatrzymali sprawców przestępstwa działających metodą „na policjanta". 46-letnia kobieta i jej 56-letni partner usłyszeli zarzuty. Sąd aresztował podejrzanych na okres 3 miesięcy. 

21 lutego 2023 roku, około godziny 20.00, bełchatowscy policjanci zostali zawiadomieni o oszustwie, gdzie przestępcy działali metodą "na policjanta". Ofiarą sprawców padło małżeństwo seniorów, które uwierzyło, że pomagają policji w tajnej akcji. 

- Tego dnia około godziny 16.00 na numer stacjonarny pokrzywdzonych zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako inspektor policji i poinformował, że na osiedlu grasują przestępcy, a ich celem są pieniądze. W trakcie rozmowy telefonicznej fałszywy policjant przekonał pokrzywdzoną, że dla własnego bezpieczeństwa, musi wydać wszystkie pieniądze, które trzyma w domu. Zapewnił jednocześnie, że oszczędności te będą bezpieczne i po akcji wszystko odzyska - mówi o przestępczym mechanizmie Iwona Kaszewska z bełchatowskiej policji.

Niestety, zmanipulowani przez oszustów seniorzy postąpili zgodnie z ich instrukcją... Spakowali w reklamówkę swoje oszczędności i wszystko wynieśli na korytarz. Torbę z pieniędzmi rzekomym „policjantom" pozostawili na klamce drzwi swojego mieszkania. Byli przekonani, że w ten sposób pomagają policji, że uczestniczą w tajnych działaniach służb. Po przekazaniu pieniędzy pokrzywdzona zadzwoniła na numer alarmowy 112. Dowiedziała się wówczas, że całe zdarzenie było oszustwem. 

- W sprawę natychmiast zaangażowali się bełchatowscy kryminalni. Krok po kroku sprawdzali każdą informację mogącą doprowadzić na właściwy trop w sprawie. Rozpytywali mieszkańców, sprawdzali różne zapisy monitoringów. Najpierw ustalili samochód, którym podróżowali oszuści. Następnie, w wyniku intensywnej pracy i wnikliwych policyjnych działań, funkcjonariusze zgromadzili materiały, na podstawie których wytypowali podejrzewanych. 46-letnia kobieta i jej 56-letni partner zostali namierzeni przez bełchatowskich policjantów na terenie Wrocławia - wyjaśnia Kaszewska.

Kryminalni zatrzymali oszustów kilka dni po dokonaniu przestępstwa, 27 lutego. 

- Byli zaskoczeni, kiedy stróże prawa wylegitymowali ich na parkingu samochodowym, przy ich seacie. Przeszukując ich mieszkanie, policjanci między innymi znaleźli tam i zabezpieczyli około 50 tysięcy złotych oraz telefony komórkowe i karty sim - informuje Iwona Kaszewska.

Jak dodaje rzeczniczka bełchatowskiej formacji, na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego podejrzani usłyszeli zarzut oszustwa, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sąd na wiosek prokuratury tymczasowo aresztował podejrzanych na okres 3 miesięcy.

Na kanwie tego zdarzenia, ale także dziesiątek innych, do których codziennie dochodzi na terenie całego kraju policjanci niezmiennie przypominają jak postępować w sytuacji kiedy dzwoni obca osoba, która w trakcie rozmowy wypytuje o oszczędności lub prosi o przekazanie pieniędzy na jakiś cel.

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność,
  • Odbierając telefon z prośbą o pieniądze, nigdy nie informuj, ile masz gotówki i staraj się nie udzielać żadnych informacji osobistych, najlepiej zakończ rozmowę,
  • Jeśli obca osoba mówi o przekazaniu pieniędzy możesz być pewien, że rozmawiasz z oszustem.
  • Jeśli osoba prosi o pieniądze i przedstawia się za policjanta, albo informuje, że masz przekazać pieniądze policjantowi - odłóż słuchawkę, zakończ rozmowę. To OSZUST!!
  • Zachowajmy ostrożność też w sytuacji jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny, czy urzędnika, np. przedstawiciela banku, prosi o pieniądze lub mówi, że nasze pieniądze są zagrożone - nie podejmuj żadnych pochopnych działań. Podziel się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działaj sam. Pamiętajmy, że nikt nie będzie miał nam za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Ostrzegamy i przypominamy:

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem,
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust,
  • Na prośbę obcej osoby nigdy nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, czy haseł,
  • Po otrzymaniu takiego telefonu natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego i opowiedz o całej sytuacji,
  • Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce policji lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.