Warta przekroczyła stan alarmowy! Rzeka już wystąpiła z koryta zalała pola, odcięła drogi! [Wideo, foto]

Warta przekroczyła stan alarmowy! Rzeka już wystąpiła z koryta zalała pola, odcięła drogi! [Wideo, foto]
KP PSP Radomsko

Niebezpieczna sytuacja na Warcie. Rzeka niebezpiecznie podnosi swój poziom. Już w tej chwili w Bobrach w powiecie radomszczańskim stan alarmowy jest przekroczony i to o 10 cm! Strażacy non stop monitorują sytuację hydrologiczną zarówno na mapach, jak i w terenie. Pokazali nam co zastali w okolicach Szczepocic.

Sytuacja jest dynamiczna i zmienia się tak naprawdę z godziny na godzinę. Warta wzbiera, a pogoda nie daje szansy wodzie radykalnie opaść. Jak przekazuje oficer prasowy radomszczańskich strażaków rzeka już osiągnęła wyjątkowo niebezpieczny poziom między innymi w Bobrach. Tam stan alarmowy określony jest na 150 cm (ostrzegawczy na 130), a już o 17.30 poziom lustra wody sięgał 162 cm!

- Woda zalała i uniemożliwiła przejazd pod autostradą A1 na wysokości Szczepocic. Nieprzejezdna jest też droga w kierunku miejscowości Kijów. Woda podtopiła też okoliczne pola. Na miejscu są strażacy i na bieżąco monitorują sytuację - wyjaśnia Marek Jeziorski - oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Radomsku.

Dla powiatów radomszczańskiego i pajęczańskiego IMGW wydał alerty hydrologiczne. Najtrudniejsza sytuacja jest oczywiście w rejonie Warty górnej od Poraja do Liswarty. Tutaj wydano ostrzeżenie najwyższego, 3 stopnia i obowiązuje ono do jutra do 7.00 rano. 

- Dziś na odcinku Warty od Poraja do Liswarty, w związku z rozwojem sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej, prognozowane są dalsze wzrosty stanów wody z przekroczeniami stanów alarmowych włącznie - czytamy w alercie IMGW.

Z kolei dla powiatu pajęczańskiego obowiązuje 2 stopień ostrzeżenia/

- W związku z rozwojem sytuacji hydrologicznej, na stacji wodowskazowej Działoszyn na Warcie prognozowane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego. Na stacji wodowskazowej Bobry na Warcie stan wody utrzymywać się będzie powyżej stanu alarmowego - podaje IMGW.

Taka sytuacja ma się utrzymać przynajmniej do piątku, 9 lutego do 12.00. Synoptycy ze stacji zaznaczają, że w przypadku istotnych zmian w czasie lub przebiegu zjawiska ostrzeżenie może ulec zmianie. Alerty można na bieżąco monitorować w serwisie IMGW >>> KLIKNIJ

W strefie wody wysokiej utrzymuje się Pilica w Przedborzu. Stan rzeki aktualnie wynosi 316 cm (7 lutego godz. 17.30). W tym przypadku do przekroczeń czy to stanu ostrzegawczego czy alarmowego brakuje jeszcze sporo wartości. Ten pierwszy z wymienionych jest ustalony dla Pilicy na 360 cm, ten drugi na 400. Nieco mniej optymistycznie sytuacja wygląda w Działoszynie w powiecie pajęczańskim, tam Warta o 17.30 miała poziom 519 cm. Do stanu ostrzegawczego brakuje zaledwie 11 cm. W tym miejscu stan alarmowy określony jest na poziomie 570 cm. 

Aktualny stan rzek, w tym Warty i Pilicy można sprawdzić na stronie IMGW >>> TUTAJ

Źródło foto, wideo: KP PSP Radomsko