wersja testowa serwisu

W bełchatowskich szkołach trwają remonty! Co i gdzie się zmieni?

remonty-szko
UM Bełchatów

Wakacje na półmetku, uczniowie korzystają z letniej laby, tymczasem w szkołach praca trwa w najlepsze. Dla miejskich placówek letnie tygodnie, to najlepszy czas na mniejsze i większe remonty. Wymiana sprzętu, malowanie ścian i szereg napraw – to tylko część z nich.

Wakacje w miejskich placówkach to równie pracowity okres, jak w ciągu roku szkolnego. To czas na kompletowanie kadry nauczycielskiej, szczegółowe planowanie ile klas powstanie, opracowanie planu lekcyjnego. To także najlepszy moment na wszelkie remonty. 

- W innych placówkach możemy prowadzić inwestycje w ciągu całego roku. W szkołach i przedszkolach jest to niemożliwe z uwagi na obecność dzieci i troskę o ich bezpieczeństwo, a także komfort – tłumaczy Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa. - Zależy nam na tym, aby warunki, w jakich uczą się nasze dzieci, były jak najlepsze, a szkoły i przedszkola były nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim bezpieczne – dodaje wiceprezydent Politański.

W czasie wakacji, właściwie we wszystkich miejskich placówkach oświatowych, prowadzone są bieżące remonty. Mowa m.in. o malowaniu ścian w szkolnych pomieszczeniach, wymianie zużytego sprzętu, naprawach stolików, krzeseł, a także innego wyposażenia. Do tego doszło także kilka większych robót.

W Szkole Podstawowej nr 1 remontowany jest dachu budynku. W "Czwórce" gruntowną modernizację przechodzi natomiast szkolne boisko. Po zakończeniu wszystkich robót będzie ono wyposażone w nowy sprzęt, a także boisko do piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki oraz miejsce do skoku w dal i bieżnię. Wszystko dopełni mała architektura, czyli ławki i kosze na śmieci. Na tę inwestycję miasto pozyskało środki zewnętrzne z Gminy Kleszczów, która przekaże Bełchatowowi blisko 650 tys. zł.

Sporo będzie dzieje się także w Szkole Podstawowej nr 8. Placówka zyska nowoczesne i przyjazne dla dzieci oświetlenie, a także nowe sale lekcyjne. Zostaną na nie zaadaptowane dotychczas niewykorzystane pomieszczenia. 

Robimy wszystko, aby unikać w naszych szkołach dwuzmianowości. Zdarza się, że w niektórych placówkach są do tego potrzebne dodatkowe sale edukacyjne. Tam, gdzie mamy taką możliwość działamy, tak właśnie jest w przypadku Ósemki. Nowe pomieszczenia dadzą dyrekcji większe możliwość przy układaniu planu zajęć - mówi wiceprezydent Politański.

Lada moment prace ruszą także przy Szkole Podstawowej nr 13, gdzie miasto wybuduje pochylnię. Dzięki temu osoby poruszające się na wózku będą mogły bezproblemowo wjechać do budynku. Oprócz podjazdu wykonany zostanie także nowy odcinek chodnika z kostki betonowej łączący istniejący trakt z nowobudowaną pochylnią, co umożliwi bezprogowy przejazd. Wszystko będzie kosztować ponad 113 tys. zł. Samorząd miasta ze swojego budżetu pokryje jednak tylko połowę. Drugie tyle dołoży Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), z którego magistrat pozyskał dofinansowanie. Trwa także opracowanie dokumentacji projektowej na przebudowę i termomodernizację budynku "Trzynastki". Będzie to spory i gruntowny remont, dokumentacja ma być gotowa pod koniec tego roku.