Unikatowy i jedyny w Polsce zespół Zelowskich Dzwonków ma już 25 lat! [Foto]

Unikatowy i jedyny w Polsce zespół Zelowskich Dzwonków ma już 25 lat! [Foto]
zelow.pl/ A. Michel

Są absolutnym unikatem na skalę ogólnopolską i dumą niewielkiego, ale wielokulturowego Zelowa. Jedyny w swoim rodzaju zespół Zelowskich Dzwonków świętuje w tym roku jubileusz 25-lecia. Z tej okazji w parafii Ewangelicko - Reformowanej można było wysłuchać koncertu, a muzycy odebrali moc życzeń i gratulacji. 

Występy w wielkanocny poniedziałek to tradycja praktycznie tak stara, jak ten niezwykły zespół. Świąteczny koncert Zelowskie Dzwonki dają od 23 lat. Dlaczego w drugi dzień świąt? Bo to właśnie wtedy, 4 kwietnia 1999 roku zespół po raz pierwszy wystąpił publicznie i robi to nieprzerwanie od ponad dwóch dekad... 

Zelowskie Dzwonki - unikat na ogólnopolską skalę

Jak do niewielkiego Zelowa trafiły te unikatowe instrumenty? Otóż w lutym 1999 roku, przedsiębiorstwo Schulmerich Carillons za pośrednictwem Thomasa Flynna, dyrygenta zespołu dzwonkarzy Southminster Ringers z Pittsburgha, darowało zelowskiej parafii trzy oktawy (czyli 37) dzwonków ręcznych. Na największym z nich wygrawerowano cel ich przekazania: „For God's glory", czyli – Bogu na chwałę.

W parafii Ewangelicko-Reformowanej w Zelowie dzwonki pojawiły się 5 marca 1999. Dyrygentem-założycielem zespołu była ks. Wiera Jelinek, która pracowała z muzykami od 1999 do 2010. 

- Mając w posiadaniu taki piękny dar parafia postanowiła wykorzystać ten fakt i powołała zespół dzwonkarzy. Początki były trudne, ale postawiony cel napędzał wszystkich do działania. Pierwszym dyrygentem i prowadzącym była pastor J. Wiera Jelinek. Od września 2010 roku dyrygentem jest Anna Kimmer – jednocześnie nauczycielka muzyki - przekazuje Andrzej Dębkowski, pisarz, mieszkaniec Zelowa.

Pierwsza próba zespołu miała miejsce w sobotę 13 marca 1999, a pierwszy koncert odbył się w Wielkanoc w 1999 roku, od tego czasu zespół nieprzerwanie cieszy lokalną społeczność świątecznymi występami.

W 2008 r. zespół zakupił kolejne oktawy i posiada dwa zestawy dzwonków ręcznych, a od 2009 posiada także jeden zestaw dzwonków rurowych ręcznych. W tej chwili Zelowskie Dzwonki dysponują już ponad 70 pojedynczymi instrumentami, a liczba ich stale rośnie.

- Zelowskie Dzwonki to nie tylko zespół instrumentalny, ale przede wszystkim grupa młodych ludzi, którym wspólne muzyko-wanie sprawia nie lada radość. Oczywiście działalność ta wymaga bardzo dużego nakładu pracy. Jak mówią członkowie zespołu, aby profesjonalnie wykonać jakiś nowy utwór potrzeba przynajmniej około 3 miesięcy systematycznych prób - dodaje Andrzej Dębkowski opisując historię zespołu.

W tej chwili ten unikatowy zespół ma za sobą już kilkaset koncertów i to nie tylko w kraju nad Wisłą, ale także w wielu krajach Europy. Muzycy najbardziej cenią sobie koncertowanie w budynkach kościołów, ponieważ w ich wnętrzach dzwonki brzmią najpiękniej, ale często koncertują także w salach koncertowych.

Warto przy tym dodać, że Zelowskie Dzwonki, choć są zespołem przy parafii sięgają po bardzo zróżnicowany repertuar. Na przysłowiową tapetą biorą nie tylko utwory religijne, ale i wiele znanych kompozycji muzyki klasycznej, a nawet rozrywkowej. Dyskografia zespołu obejmuje również trzy płyty CD.

Dalsza część artykułu poniżej galerii

Podczas jubileuszowego koncertu słuchacze mieli okazję wysłuchać Dzwonków w świątecznym wydaniu. Tradycją jest też to, że w trakcie świątecznych koncertów oprócz podstawowego zespołu, występuje także grupa absolwentów, która wykonuje jeden bądź kilka utworów.

Podczas ostatniego, poniedziałkowego wydarzenia Burmistrz Zelowa Tomasz Jachymek oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Zelowie Sylwester Drozdowski złożyli wszystkim członkom zespołu gratulacje z okazji 25-lecia jego powstania oraz podziękowali za wspaniałe reprezentowanie naszej gminy w muzycznym świecie.

Pełna fotorelacja z wydarzenia dostępna jest >>> TUTAJ

fot.: zelow.pl/A. Michel