Najważniejsze wideo w ebe24

W MCK trwają próby do międzypokoleniowego spektaklu. Widzowie niebawem przeniosą się do "Stacji PRL". Kiedy premiera?

proba_spektaklu-171_20241004-065448_1
UM Bełchatów

Będzie okazja, aby cofnąć się w czasie i przypomnieć sobie albo poznać klimat PRL-u. Miejskie Centrum Kultury wraz z działającymi przy nim grupami pracuje nad nowym spektaklem. Jego premiera już 19 października.

Bełchatowski MCK jest jedną z placówek, które pozyskało dofinansowanie z programu „Kultura – Interwencja" dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki wspomnianym funduszom MCK realizuje nowy, ciekawy projekt. Zaangażowani w niego są seniorzy, ale też dzieci, młodzież, dorośli. Wspólnie z pracownikami Miejskiego Centrum Kultury oraz zawodowym aktorem, choreografką i tancerką przygotowują spektakl teatralny „Stacja PRL". Efekty ich pracy bełchatowianie będą mogli zobaczyć już niebawem. Premiera zaplanowana jest na 19 października o godz. 17:00 w sali teatralnej MCK PGE Giganty Mocy. Spektakl będzie też można obejrzeć w niedzielę 20 października również o godz. 17:00.

- Żywność, odzież i benzyna na kartki. Pewexy, kolejki do sklepów, wzorzyste dywany, domówki, mleko w szklanych butelkach. Czasy PRL-u, jak każde inne, mają swoje jasne i ciemne strony. Postanowiliśmy, że PRL będzie bohaterem naszego spektaklu. Będzie to taka żywa lekcja historii. Z jednej strony tym, którzy pamiętają ten system, chcemy przypomnieć ówczesny klimat, że wcale nie było tak kolorowo, bo był to w końcu reżim komunistyczny. Z kolei młodym ludziom chcemy pokazać, jak się wtedy żyło. Jak było trudno, jak wszystkiego brakowało, a znajomości nawiązywały się w kolejkach. Zabierzemy więc widzów w podróż po Bełchatowie z lat 80. - mówi Agata Śmigielska-Ławska, pracownik MCK Bełchatów.

Będą piosenki z tamtych lat, przedmioty i stroje. Nie zabraknie kolejek, wspomnień związanych z cenzurą, kartkami czy godziną milicyjną. Wśród aktorów są także seniorzy, dla których PRL to lata młodości. Będą więc mieć oni okazję, aby przytoczyć swoje wspomnienia i anegdoty.

- W przygotowaniu spektaklu pomagają nam m.in. Agnieszka Bednarz-Tyran wybitna tancerka i choreografka, Jarosław Tyran aktor scen śląskich, który jest reżyserem naszego przedstawienia. Za scenariusz odpowiada natomiast koordynatorka UTW Agnieszka Bielska - dodaje Agata Śmiegielska-Ławska z Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie.

Bardzo ważne jest to, że w przedsięwzięcie to zaangażowały się różne pokolenia. Praca nad spektaklem ma także aspekt terapeutyczny. 

- Jest chór dziecięco-młodzieżowy Cantabile i chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Osią projektu są natomiast seniorzy z grupy arteterapeutycznej. Udział w tym projekcie ma być dla nich szansą na odkrycie swoich talentów, pozbycie się tremy i nieśmiałości, nabranie odwagi - tłumaczy Agata Śmigielska-Ławska.

Szykuje się więc naprawdę ciekawy spektakl z udziałem bełchatowian.

- To już kolejne międzypokoleniowe przedsięwzięcie. Poprzednie cieszyły się ogromną popularnością wśród mieszkańców. Liczymy, że i tym razem będzie podobnie. Kibicujemy naszym aktorom, a bełchatowian już teraz zapraszamy na premierę spektaklu - mówi Agnieszka Ludwiczak-Maszewska, wiceprezydent Bełchatowa.

Źródło: UM Bełchatów