Niestety najtragiczniejszy finał ma zaginięcie 73-letniego mieszkańca Zelowa. W czwartek, 17 sierpnia wczesnym wieczorem rolnik wykonujący prace polowe odnalazł ciało mężczyzny.
Przypomnijmy, mężczyzna w miniony wtorek, 15 sierpnia wyszedł do lasu. Niestety, senior nie wrócił z wycieczki. Ostatni raz 73-latek nawiązał kontakt z żoną we wtorek, 15 sierpnia, około godziny 13.00, kiedy to mężczyzna zatelefonował z lasu do swojej żony. Później kontakt się urwał, a do poszukiwania seniora ruszył sztab ludzi. Już we wczesnej fazie poszukiwań do akcji zadysponowano 13 zastępów strażaków z OSP i 5 zastępów z PSP Bełchatów. Łącznie 73-latka szukało ponad 60 strażaków. Do akcji ruszyły też specjalistyczne grupy poszukiwawcze z psami, wykorzystano także drona.
Następnego dnia kontynuowano poszukiwania. Wczoraj wczesnym wieczorem do policji wpłynęło zawiadomienie o znalezionych zwłokach.
- Ciało 73 -latka znaleziono w promieniu około 5-6 kilometrów od domu. Do dyżurnego bełchatowskiej policji zatelefonował rolnik, który podczas wykonywania prac polnych zauważył leżący w zaroślach rower, nieopodal jednośladu leżało ciało mężczyzny. Okazał się nim być poszukiwany 73-letni mieszkaniec Zelowa - przekazuje Marta Płomińska z Komendy Powiatowej Policji Bełchatów.
Policja od kilku dni na kanwie rozmaitych zdarzeń w regionie apeluje o szczególne zwracanie uwagi na seniorów wybierających się np na grzybobranie.
- Wiek sprawia, że organizm nie funkcjonuje sprawnie, pamięć zawodzi, a zmysł orientacji zanika. Taki stan często jest powodem zaginięć, co w konsekwencji może doprowadzić do tragicznego finału poszukiwań. Obecnie spora część z tych zaginięć związana jest z trwającym sezonem grzybiarskim. Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo seniorów - apelują łódzcy policjanci.
Kiedy dojdzie do zaginięcia starszej osoby w pierwszej kolejności należy poinformować o tym policję. Możemy to zrobić w każdej komendzie, komisariacie czy posterunku na terenie całego kraju. Ważne jest abyśmy przekazali aktualne zdjęcie osoby zaginionej oraz informację o chorobach i lekarstwach, które na stałe przyjmuje. Warto sprawdzić najbliższą okolicę, ulubione miejsca, a dodatkowo skontaktować się ze znajomymi oraz najbliższym szpitalem. Dobrze znać garderobę, którą osoba dysponuje, to pozwoli na określenie jej ubioru w chwili zaginięcia.
- Profilaktyką dla wielu niebezpiecznych sytuacji, na które mogą być narażeni nasi seniorzy może być zaopatrzenie naszego bliskiego w akcesoria mogące na przykład ułatwić ustalenie miejsca jego przebywania czy przynajmniej identyfikację w przypadku odnalezienia przez Policję lub inne osoby trzecie. Można osobie starszej sprezentować zegarek z funkcją GPS, zadbać aby zawsze miała przy sobie telefon komórkowy, włożyć kartkę z adresem i numerem kontaktowym (najlepiej wszyć w ubranie tak, aby nie została zgubiona lub wyrzucona). Takie urządzenia pomogą nam samym, bądź zaangażowanym służbom zlokalizować poszukiwaną osobę. Jak zawsze, tak i w takich przypadka czas odgrywa najważniejszą rolę! - dodają policjanci.
Nasz bliski zaginął. Co robić?
Zdjęcia z akcji poszukiwawczej prowadzonej na terenie gminy Zelów/ Fot.: Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Justynów