Drzewko za makulaturę 2021: Po sadzonki przyszły tłumy! Rekordziści ustawiali się w kolejce już w nocy

"Drzewko za makulaturę 2021": Tłumy przyszły po sadzonki! Rekordziści ustawiali się w kolejce już w nocy

Wystarczyły niespełna dwie godziny, by blisko 9 tysięcy sadzonek rozeszło się na przysłowiowym pniu. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, pod Starostwo Powiatowe w Bełchatowie wróciła akcja "Drzewko za makulaturę". I choć była zaplanowana między godzinami 8.30, a 13.00 to już po 10.00 rano pracownicy zwijali puste regały. O tym ile surowca wtórnego udało się w tym roku zebrać dowiemy się w poniedziałek, ale już dziś z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że rekord X edycji, czyli tej z 2019 zostanie pobity. 

Najbardziej zdeterminowani mieszkańcy na parkingu pod starostwem pojawili się na długo przed rozpoczęciem akcji. Niektórzy przyjechali nawet o 02.00 w nocy. Wszystko po to, by zająć jak najbardziej dogodnie miejsce w kolejce. A ta rzeczywiście imponowała długością. Około 7.00 rano mieszkańcy ustawili się w ogromnym ogonku. Potem wszystko ruszyło zgodnie z utartym schematem. Pakunki były ważone, a mieszkańcy otrzymywali za makulaturę żetony. 

Każdy uczestnik, który przyniósł do 5 kg makulatury dostawał dwie sadzonki, powyżej 5 kg – 4 sadzonki, a powyżej 50 kg – 10 sadzonek roślin. Rzadko jednak kto pojawiał się z tak małymi paczkami surowca wtórnego. Byli tacy, którzy przywozili po kilkaset kilogramów papierów. Uczestnicy sami podkreślają, że zeszłoroczna przerwa spowodowała, że na ich strychach, w piwnicach i komórkach urosły całkiem pokaźne sterty makulatury. 

W ramach tegoroczne, XI odsłony "Drzewka za makulaturę" przygotowano ponad 8 tysięcy sadzonek. Jabłonie, wejglle, hortensje na pniu, brzozy, sosny, świerk, kaliny, buki, lilak pospolity, berberysy, czereśnie w różnych odmianach lawenda, ale także i ozdobne trawy miedzy innymi takie gatunki roślin można było dziś otrzymać pod urzędem. 

Starostwo dla uczestników zakupiło 4820 szt drzew i krzewów, Nadleśnictwo przekazało ich 4000 sztuk. Współorganizatorem akcji jest również firma EKO-REGION, która udostępni kontenery, wagi, zapewni pomoc swoich pracowników, a także przekazało 3 tys. zł na zakup roślin.

Podczas X edycji akcji zebrano 30 ton makulatury.