"Symbolizuje zło, nie może być piękna" ruszył muzealny konkurs na najbrzydszą Marzannę!

muzeum-marzanna-6511-c97
UM Bełchatów

Za nieco ponad tydzień powitamy astronomiczną wiosnę. Z tej okazji Muzeum Regionalne organizuje konkurs na najbrzydszą marzannę. To już czwarta edycja zabawy. Tak, jak w latach poprzednich, udział w zabawie mogą wziąć dzieci z bełchatowskich szkół podstawowych oraz przedszkoli.

Topienie słomianej kukły to jeden z najbardziej znanych i do dziś kultywowanych słowiańskich zwyczajów wiosennych. Marzanna najczęściej robiona była ze słomy, patyków i białego płótna. Czasami zdobiono ją koralami. Jej utopienie w rzece bądź spalenie miało przegnać zimę i przywołać cieplejszą porę roku, czyli wiosnę. Dziś tradycję tę podtrzymują zazwyczaj najmłodsi. I to właśnie do nich bełchatowskie muzeum kieruje wiosenny konkurs.

- Marzanna jest symbolem zimy, czegoś złego, chorób. Czyli tego, co chcemy w szybki, rytualny sposób przepędzić. Wtedy szybciej przyjdzie upragniona przez wszystkich wiosna. A skoro Marzanna symbolizuje zło, nie może być piękna. Stąd po raz kolejny Muzeum Regionalne organizuje konkurs na najbrzydszą marzannę - mówi Magda Marciniak-Darda z bełchatowskiego muzeum.

Jak czytamy w regulaminie konkursu, który dostępny jest na stronie Muzeum Regionalnego, marzanny mogą być zrobione wyłącznie z naturalnych materiałów. Chodzi np. o słomę, siano, drewno czy papier. Zakazane jest natomiast używanie elementów z plastiku, folii i metalu.

Udział w konkursie mogą wziąć dzieci uczęszczające do bełchatowskich przedszkoli i szkół podstawowych. Co ważne, przyjmowane będą wyłącznie prace zbiorowe, a każda grupa przedszkolna bądź klasa mogą przygotować tylko jedną marzannę. Szczegółowe informacje na temat zabawy można uzyskać również pod numerem tel. 44 633 11 33.

Kukły należy dostarczyć do siedziby Muzeum Regionalnego do godz.12:00 w poniedziałek 18 marca. Tego samego dnia nastąpi również rozstrzygnięcie zabawy. Wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się zaś pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, czyli w czwartek 21 marca o godz. 10:00.