Seria włamań do domów jednorodzinnych w Pajęcznie! Policja apeluje do mieszkańców

wamania_pajeczno
KPP Pajęczno

Wczoraj w Pajęcznie doszło do trzech włamań do domów mieszkalnych. Policja apeluje do mieszkańców, którzy teraz, w okresie nadchodzących Świąt Wielkanocnych zaabsorbowani zakupami, porządkami oraz wieloma innymi sprawami zapominają, że złodzieje wolnego nie mają. Nasz codzienny pośpiech bez skrupułów wykorzystują włamywacze. Mundurowi apelują do mieszkańców o szczególną ostrożność, czujność oraz pomoc w ustaleniu sprawców przestępstw.

W minioną środę, 27 marca na terenie Pajęczna doszło do trzech włamań do domów jednorodzinnych. Obrabowane posesje były w niedalekim sąsiedztwie od siebie. 

- Do włamań doszło podczas dnia. Sprawcy podczas nieobecności domowników do mieszkań dostawali się poprzez wyważenie okien. Włamywacze splądrowali pomieszczenia, w jednym z nich łupem padły pieniądze oraz biżuteria. Policjanci prowadzą teraz czynności zmierzające do ustalenia sprawców tych przestępstw. Prosimy o pomoc w ich ustaleniu. Jeżeli macie Państwo jakąkolwiek wiedzę na ten temat prosimy o kontakt z policją. Każda informacja może okazać się pomocna w ustaleniu sprawców - mówi mł. asp. Wioletta Mielczarek z KPP Pajęczno.

Rzeczniczka dodaje, że jeżeli zobaczycie Państwo w okolicy swoich domów, czy mieszkań obce osoby, a ich zachowanie wzbudzi Wasz niepokój, bardzo prosimy o informację do dyżurnego pajęczańskiej policji pod numerem telefonu 47 845 72 11, 47 845 72 31 lub na numer alarmowy 112. Policjanci sprawdzą każdy sygnał.

- Każdy sygnał natychmiast sprawdzimy. Prewencyjne wylegitymowanie podejrzanego osobnika może skutecznie zniechęcić go do dalszych działań, a w przypadku kradzieży daje w sprawie mocny trop. Pamiętajmy, że numer rejestracyjny pojazdu, rysopis osoby podejrzanie zachowującej się, każdy nawet drobny, lecz niepokojący szczegół może być niezwykle cenny nie tylko w przypadku ustalania sprawców kiedy już dojdzie do włamania, ale także w celu zapobieżenia takim zdarzeniom - dodaje oficer prasowa pajęczańskiej komendy.

Policja niezmiennie przypomina, że większość przestępstw przeciwko mieniu poprzedza dokładne rozpoznanie terenu przez włamywacza, który obserwuje nasze zachowanie z zewnątrz. Zwracajmy zatem uwagę na nieznane osoby pojawiające się w okolicy naszych domów i mieszkań. Interesujmy się takimi osobami, pytajmy, czego szukają. Starajmy się zapamiętać ich wygląd. 

Zwracajmy uwagę, na osoby wypytujące o naszych sąsiadów, np. czy jest w domu, kiedy wraca. Nieuczciwe osoby w ten sposób zbierają informacje i prowadzą rozpoznanie przestępcze. Dlatego naszej uwadze niech nie umknie zaparkowane w rejonach posesji nieznajome auto. Zapamiętujmy numery rejestracyjne pojazdów, które budzą nasze wątpliwości. Każde, nawet najdrobniejsze spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy późniejszym ustalaniu tożsamości włamywaczy. 

Zwracajmy też uwagę na hałasy dochodzące z sąsiednich mieszkań. Starajmy się ustalić ich przyczynę, gdyż mogą to być działania przestępców. Pamiętajmy przy tym o właściwym zabezpieczeniu swoich mieszkań, domów, piwnic, garaży. Nasza przezorność i uwaga utrudnia działania włamywaczy. 

- Ważne jest również, aby nie informować otoczenia o planowanych wyjazdach. Współpracujmy także z naszymi sąsiadami, poprośmy ich, aby zwracali uwagę na nasze mieszkania, domy podczas naszej nieobecności, nawet jeżeli wiąże się ona tylko z pójściem do pracy. Pomoc sąsiedzka w takich sytuacjach jest bardzo przydatna - podsumowuje mł. asp. Wioletta Mielczarek z KPP Pajęczno.