Ruszyła kwalifikacja wojskowa! Przed komisją stawi się pond 600 mieszkańców powiatu bełchatowskiego. Kogo dotyczy ten obowiązek? [Foto]

Ruszyła kwalifikacja wojskowa! Stawi się przed nią pond 600 mieszkańców powiatu bełchatowskiego [Foto]
Powiat Bełchatowski

W czwartek, 28 marca w budynku Starostwa Powiatowego przy ulicy Pabianickiej ruszyła tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Przez miesiąc, do 29 kwietnia  przed komisją lekarską stanie ponad 600 mieszkańców powiatu. To przede wszystkim 19-letni mężczyźni. 

Choć od 2009 roku w Polsce nie ma już obowiązkowej służby wojskowej, to osoby, które otrzymały wezwanie na kwalifikację wojskową mają obowiązek stawienia się przed komisją lekarską. Rokrocznie w całym kraju dotyczy to blisko 200 tys. osób. Głównym celem kwalifikacji jest zebranie danych o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego wezwanych. Na tej podstawie określa się zdolności osoby badanej do czynnej służby wojskowej.

W tym roku badanie przejdą głównie mężczyźni z tzw. rocznika podstawowego, czyli urodzeni w 2005 roku. Wezwania na badania otrzymali również mężczyźni urodzeni w latach wcześniejszych, którzy z różnych przyczyn nie mają jeszcze określonej kategorii wojskowej.

- Kwalifikacja wojskowa potrwa do 29 kwietnia i w tym czasie przed komisją lekarską powinno stawić się łącznie 645 mieszkańców powiatu bełchatowskiego – 564 osoby z rocznika podstawowego, czyli urodzeni w 2005 roku i 50 ze starszych roczników, a także 31 młodych kobiet - poinformowała Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr, która przed rozpoczęciem pracy komisji sprawdzała stan przygotowań i przywitała pierwszą grupę, która stawiła się do kwalifikacji.

Największą grupę stawiających się przed komisja stanowią mieszkańcy Bełchatowa.

Komisja lekarska, w skład której wchodzi lekarz, przedstawiciel średniego personelu medycznego, psycholog oraz sekretarz, pracuje w budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Pabianickiej 34 w Bełchatowie. Z młodymi mieszkańcami powiatu, których interesuje dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, spotyka się także przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu.

Ważna informacja jest taka, że w przypadku niemożności stawienia się na badania w wyznaczonym terminie, należy wcześniej poinformować o tym komisję. Wówczas zostanie określony nowy termin oraz miejsce stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

fot.: Powiat Bełchatowski