Ruszył remont Dworku Olszewskich! Osiem miesięcy prac i pół miliona złoty budżetu. Jak zmieni się zabytkowy obiekt?

MR_muzeum_remont-9894
UM Bełchatów

Rusza renowacja zabytkowego Dworku Olszewskich, w którym swoją siedzibę ma bełchatowskie Muzeum Regionalne. Zakres prace, jakie zaplanowane są na przestrzeni najbliższych ośmiu miesięcy jest znaczący. Nowy blask zyska nie tylko elewacja budynku, ale także schody zewnętrzne oraz dach. Modernizacja Dworku pochłonie budżet blisko pół miliona złotych. Na realizację inwestycji samorząd miasta pozyskał dofinansowanie z RPO województwa łódzkiego.

Od ponad dwudziestu lat w dawnej rezydencji rodziny Hellwigów, popularnie zwanej Dworkiem Olszewskich, mieści się bełchatowskie muzeum. Jak mówi dyrektor placówki, Marek Tokarek, budynek wymagał „lekkiego liftingu".

- Mamy piękne wnętrza, sale muzealne wyglądają znakomicie. Na zewnątrz natomiast sytuacja przedstawia się inaczej. Elewacja, dach, tarasy i balkon oraz schody wymagają odnowienia. Po remoncie dworek będzie się prezentować jeszcze piękniej – podkreśla dyrektor Tokarek.

Zakres planowanych prac jest szeroki, a sama renowacja prowadzona będzie wielotorowo. Poza remontem poszycia dachu oraz instalacji odgromowej, naprawiona i pomalowana zostanie elewacja budynku. Odnowione zostaną również schody wejściowe z obu stron oraz balkon od strony wschodniej. To jednak nie wszystko. Wykonawca zajmie się również instalacją odwadniającą, okablowaniem w części biurowej i wymianą części stolarki okiennej.

Całość kosztować będzie ponad 450 tys. zł. Część kosztów - 240 tys. zł - pokryje dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa łódzkiego. 

- Siedziba muzeum jest bez wątpienia jedną z perełek architektonicznych Bełchatowa. Można powiedzieć, że to jego wizytówka. Dzięki pozyskanym przez nas środkom możemy przeprowadzić wszystkie zaplanowane prace, co z pewnością jeszcze bardziej podniesie walory turystyczne naszego miasta – mówi Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa.

- Będzie to poważny remont, ale już za kilka miesięcy nasze muzeum odzyska dawny blask. Z pewnością ucieszy to nie tylko zwiedzających, ale także przyszłych nowożeńców. Od kilkudziesięciu lat to właśnie tutaj mają miejsce śluby, a świeżo upieczeni małżonkowie lubią robić zdjęcia w naszym parku i na tle Dworku Olszewskich. Jestem przekonany, że po renowacji fotografie ślubne będą jeszcze piękniejsze – dodaje dyrektor Tokarek.

Zgodnie z umową na przeprowadzenie renowacji wykonawca ma osiem miesięcy.