Rusza budowa i dodatkowy nabór wniosków na wolne mieszkania! W centrum Bełchatowa powstanie kolejny blok TBSu

btbs_czapliniecka-909_20231009-081106_1
UM Bełchatów

Umowa na budowę nowego bloku TBS-u podpisana. Bełchatowianie, którzy chcieliby w nim zamieszkać, mają jeszcze taką szansę. W poniedziałek, 9 października ruszył kolejny nabór wniosków.

Nowy blok Bełchatowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego stanie przy ul. Czaplinieckiej. Będzie jednoklatkowy i pięciokondygnacyjny. Powstanie w nim dokładnie 36 mieszkań, wśród nich kawalerki, a także mieszkania dwupokojowe o powierzchni 49,26 mkw i dwupokojowe, ale nieco mniejsze bo o powierzchni 42,44 mkw.

- Tak, jak obiecywaliśmy, ruszamy z kolejną inwestycją mieszkaniową. Umowa na budowę nowego bloku BTBS została podpisana, przekazaliśmy już także plac budowy - mówi Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa. 

Inwestycja kosztować będzie prawie 10 mln zł. Wykonawca na budowę i oddanie bloku ma dokładnie 18 miesięcy.  

- Teren jest właśnie ogradzany i porządkowany, niebawem planujemy rozpocząć wykopy. W tym roku będziemy chcieli postawić przyziemie oraz parter. Kolejny rok, czyli od stycznia do marca, planujemy zakończyć stan surowy. I na początku wiosny będziemy chcieli położyć dach na przedmiotowej inwestycji - mówi wykonawca inwestycji Łukasz Belica, Przedsiębiorstwo Budowlane SBD. 

Budowa ma być wykonana w tzw. systemie „pod klucz". 

- Oznacza to, że mieszkania będą wykończone i gotowe do zamieszkania. To znaczy w lokalach ułożone będą panele podłogowe i płytki. Łazienki zaś wyposażone zostaną w armaturę, glazurę i terakotę. Lokatorzy otrzymają również zlewozmywak oraz kuchnie elektryczną - tłumaczy Zbigniew Kuchciak, prezes Bełchatowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, który dodaje, że równie atrakcyjna jest lokalizacja bloku. - Mieszkańcy będą mieć więc widok m.in. na park Olszewskich. Blok usytuowany jest niemalże w centrum miasta. Blisko są szkoła i przedszkola, co szczególnie się liczy dla młodych małżeństw z dziećmi. Blok będzie również z windą, co jest bardzo ważne – i dla osób z małymi dziećmi i dla osób starszych -dodaje prezes Zbigniew Kuchciak. 

Bełchatowianie, którzy chcieliby zamieszkać w nowym bloku BTBS przy ul. Czaplinieckiej mają jeszcze szansę. Wolnych jest jeszcze 11 lokali – sześć o metrażu 42,44 mkw i pięć o powierzchni 49,26 mkw. Nabór uzupełniający miasto będzie prowadzić od 9 do 16 października. W tym czasie, wnioski wraz ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami, trzeba złożyć w siedzibie Bełchatowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (ul. Fabryczna 1/1ha). Biuro czynne jest od poniedziałku do piątku, dokumenty zaś przyjmowane będą w godz. 8:00-14:00. Szczegółowych informacji w zakresie wniosków można uzyskać pod numerami telefonów: 603 954 930 lub 44 733 51 06.

Wnioskodawca, ale też osoby, które będą przez niego zgłoszone do wspólnego zamieszkania w BTBS nie mogą posiadać tytułu prawnego do innego lokalu znajdującego się w Bełchatowie. Są też progi dochodowe. Po pierwsze przyszły najemca musi posiadać zdolność czynszową, a dochód gospodarstwa domowego nie może przekraczać określonej kwoty.

Szczegóły, co do wszystkich kryteriów i zasad, można znaleźć w: „Ogłoszeniu o naborze", który zamieszczamy poniżej. Wnioski papierowe dostępne natomiast w bełchatowskim magistracie, w wydziale spraw lokalowych przy ulicy Kościuszki 1 (pokój 106) oraz w siedzibie BTBS-u (ul. Fabryczna 1/1ha).

- Do skorzystania z propozycji miasta i Bełchatowskiego Budownictwa Społecznego zachęcamy wszystkich, którzy potrzebują własnego M. Nasza oferta, w porównaniu z cenami rynkowi, jest konkurencyjna. Za mieszkanie w BTBS trzeba zapłacić dużo mniej niż na wolnym rynku. Co równie ważne utrzymanie takiego lokalu kosztuje mniej niż gdybyśmy chcieli wynająć mieszkanie - tłumaczy wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz.

Warto dodać, że miasto będzie się starać o pieniądze z Rządowego Funduszu Dopłat. Wszystko po to, aby odciążyć budżety domowe przyszłych najemców mieszkań w BTBS.

- Miasto będzie starało się także o tzw. fundusz dopłat. Chodzi o możliwość wsparcia najemców dopłatami do czynszu. Oznacza to, że kwoty wynajmu, jakie trzeba będzie płacić do BTBS-u będą pomniejszone właśnie o te dopłaty, które jako miasto chcemy pozyskać. Takie wnioski zamierzamy złożyć i mamy nadzieję, że je otrzymamy, bo to w znacznym stopniu obniży koszty dla naszych mieszkańców - dodaje wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz.

Źródło: UM Bełchatów