Rowerem po historię! Niebawem rusza rajd "Szlakiem obrońców Września 1939 r." w gminie Kluki. Organizatorzy zapraszają

Rowerem po historię! Niebawem rusza rajd "Szlakiem obrońców Września 1939 r." w gminie Kluki. Organizatorzy zapraszają
fot. ilustracyjne/ Pixabay

To będzie rowerowa wycieczka, ale z historią w roli głównej! W imieniu organizatorów zapraszamy amatorów aktywnego wypoczynku na rajd rowerowy "Szlakiem obrońców Września 1939 r." Impreza już w najbliższą niedzielę, 16 czerwca. Co ważne udział w niej może wziąć każdy, a Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Kluki "Aktywny Samorząd", który wpadł na pomysł organizacji, czeka w dniu rajdu na uczestników. Szczegóły poniżej.

- Teren naszej gminy "naszpikowany" jest pomnikami pamiętającymi ważne dla Polski wydarzenia. Niestety, sporo osób nie ma wiedzy, że w naszych pięknych lasach mogą dosłownie "dotknąć" historii i chcemy to zmieniać! - mówi Grzegorz Gryczka, wójt Gminy Kluki i dodaje: - Zapraszamy więc na fajną rowerową rekreację o zabarwieniu historycznym. Szykujcie  rowery i dobre nastroje. 

Trasa niedzielnego rajdu łącznie liczy 45 kilometrów. Organizatorzy ułożyli ją tak, by odwiedzić ciekawe historycznie miejsca m.in. w: Kaszewicach, Bożydarze, Żarze, Magdalenowie, Lubcu czy Parznie. 

- Na terenie gminy Kluki znajdują się pozostałości linii umocnień wybudowanych w 1939 roku przez polskie wojsko, które na te tereny przybyło aż z dalekiego Polesia. Jednym z punktów wycieczki będzie cmentarz wojenny w Klukach, na którym spoczywają żołnierze polegli w walkach 4 i 5 września 1939 roku na terenie gminy Kluki. To właśnie tutaj pochowany został między innymi major Zygmunt Rosiński, dowódca jednego z batalionów. Major poległ  2 września pod wsią Bobrowniki, gdzie na czele batalionu bronił przeprawy przez Wartę. Żołnierze byli tak mocno związani ze swoim dowódcą,że przewieźli na wozie jego ciało przez blisko 60 kmi tutaj go właśnie pochowali. Legenda mówi też, że cmentarz znajduje się w miejscu w którym chowani byli żołnierze napoleońscy - mówi Łukasz Politański, historyk wojskowości, który ma być jednym z uczestników rajdu.

Po przejechaniu uczestnicy jazdę sfinalizują w Osinie, gdzie na wszystkich uczestników będzie czekać poczęstunek.

Co warte podkreślenia, na rajd nie obowiązują wcześniejsze zapisy, bo te będą realizowane na miejscu zbiórki w dniu imprezy. Każdy kto ma ochotę wziąć udział w wydarzeniu, musi przyjechać na godzinę 9.00 do Kaszewic na plac przy tamtejszej Operze Leśnej. Godzinę później, o 10.00 uczestnicy ruszą w drogę. 

Organizatorem rajdu "Szlakiem obrońców września 1939 r" jest Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Kluki "Aktywny Samorząd", a zadanie współfinansowane zostało przez Samorząd Województwa Łódzkiego.