wersja testowa serwisu

Remont w świetlicach „Ster” i „Promyk”

ster_swietlica_opiro-1674

Miejskie Świetlice Ster i Promyk ponownie otwarte. W czasie, gdy placówki pracowały zdalnie, ich pomieszczenia zostały wyremontowane i doposażone. Na dzieci czeka też nowy sprzęt komputerowy.

Prowadzone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej świetlice Ster i Promyk zyskały nowy wygląd.

– Przerwę w zajęciach stacjonarnych wykorzystaliśmy maksymalnie. Do remontu przygotowywaliśmy się dużo wcześniej, dlatego wszystko poszło szybko i sprawnie. Teraz, kiedy placówki wróciły do normalnej, stacjonarnej pracy, w odnowionych pomieszczeniach dzieci mają lepsze warunki do nauki, rozwijania swoich zainteresowań i tak bardzo potrzebnej im terapiiwiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański.

Wspomniany remont przeprowadzony był w pomieszczeniach dydaktycznych, jadalni oraz gabinecie terapeutycznym. Ściany zostały odnowione i pomalowane, a same pomieszczenia doposażone. Mowa m.in. o meblach – szafach, komodach i biurkach.

– Schludne, czyste i estetyczne wnętrza są niezwykle ważne w naszej pracy terapeutycznej. Dzięki temu nasi podopieczni czują się przede wszystkim bezpieczni, mogą skoncentrować się i w pełni zaangażować w prowadzone przez nas zajęcia, zarówno te edukacyjne, jak i korekcyjno-kompensacyjne i psychologiczno-pedagogiczne – podkreśla Gabriela Krzymowska, koordynator świetlicy socjoterapeutycznej Ster.

Dodatkowo dzieci mają do dyspozycji nowe zabawki, książki i pomoce dydaktyczne (karty kreatywne, materiały do zajęć plastycznych i terapii zajęciowej), a także głośnik do zajęć muzycznych oraz sprzęt sportowy - piłki, skakanki, rakietki tenisowe, hula-hop, rzutki i inne akcesoria do ćwiczeń sensorycznych.

Na tym jednak nie koniec. Obie świetlice wzbogaciły się także o nowy sprzęt – trzy laptopy z urządzeniami wielofunkcyjnymi i drukarkami, a także zakupione z funduszy unijnych w ramach projektu Centrum Usług Środowiskowych - cztery stacjonarne zestawy komputerowe z drukarkami.

– To duża pomoc dla dzieciaków. Dzięki temu praca nad wyrównywaniem deficytów szkolnych związanych z realizacją podstawy programowej jest łatwiejsza – dodaje Krzymowska.

Dzięki środkom z CUŚ w świetlicach od listopada w świetlicy socjoterapeutycznej „Ster" oraz środowiskowej „Promyk" prowadzone są także korepetycje z języka polskiego, języka angielskiego, matematyki i informatyki, a także zajęcia z twórczej integracji. W najbliższym czasie oferta ma być poszerzona o zajęcia sportowo-taneczne.

Warto przypomnieć, że w świetlicach prowadzona jest również terapia psychologiczna, z której korzystają nie tylko dzieci, ale również ich rodzice.

– Nasi specjaliści pomagają w radzeniu sobie z niewłaściwymi zachowaniami, rozwijaniem relacji rodzinnych oraz eliminacją napięć. Dodatkowo informują, gdzie można uzyskać pomoc w przypadku zagrożenia przemocą i agresją. Najmłodsi mogą liczyć na wsparcie emocjonalne, głównie w zakresie minimalizowania frustracji związanych z izolacją społeczną, fobią szkolną, nauki właściwych sposobów rozwiązywania konfliktów i sytuacji stresowych – podkreśla dyrektor bełchatowskiego MOPS-u Sylwia Witkowska.

źródło: UM Bełchatów