"PSYjaciel nie zabawka": Pies czy kot to nie świąteczny prezent! Bełchatowskie Schronisko wstrzymuje adopcje

"PSYjaciel nie zabawka": Pies czy kot to nie świąteczny prezent! Bełchatowskie Schronisko wstrzymuje adopcje
Pixabay

Oczy przepełnione radością i okrzyk szczęścia na widok szczeniaczka lub małego kotka, które nasz dzieciak zobaczy pod choinką: czyż można sprawić mu większą radość? Za kilka miesięcy ta przeurocza mała włochata kuleczka zamieni się w wielki problem i duży wydatek. A jak najlepiej pozbyć się problemu? - pytają retorycznie pracownicy bełchatowskiego Schroniska dla bezdomnych zwierząt i… Po raz kolejny w okresie około świątecznym wstrzymują adopcje swoich podopiecznych w imię hasła: "PSYjaciel nie zabawka"

Bełchatowskie schronisko dla bezdomnych zwierząt już szósty rok w rzędu w okresie Bożego Narodzenia przeprowadza taką akcję. W tym roku z placówki nie będzie można adoptować żadnego zwierzaka przez ponad dwa tygodnie, od 19 grudnia do 1 stycznia 2023 roku.

- Od ponad dwóch dekad codziennie trafiają pod naszą opiekę bezdomne i porzucone zwierzaki. Towarzyszy im ból oraz niezrozumienie: jak można jednego dnia kochać i traktować czworonoga jak członka rodziny, by w obliczu niewielkich nawet trudności wyrzucić go potem na pastwę losu. To bezduszne i nieludzkie. Niestety taka jest codzienność bezdomniaków - zauważają pracownicy bełchatowskiego Schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Jednocześnie pracownicy przytuliska jasno od wielu lat zaznaczają, że nowe, dobre domy dla ich podopiecznych to credo przyświecające codziennym staraniom i walce o lepsze życie dla czworonogów, ale adopcja psa lub kota to decyzja na całe jego życie. Powinna być w związku z tym przemyślana i podjęta ze świadomością, jak wpłynie to na życie domowników i ich codzienność. Zwierzaki to istoty żywe, mają swoje uczucia i empatię – szybko przywiązują się do ludzi. Porzucone cierpią i tęsknią za domownikami. 

- Manifestując odpowiedzialną adopcję, w okresie od 19 grudnia do 1 stycznia wstrzymujemy adopcje naszych podopiecznych. Święta, bezdomne zwierzęta, wszędobylskie dobro – poruszeni i podatni na heroiczne czyny często decydujemy się na adopcję zwierzaka przed świętami. Niestety po okresie euforii przychodzi chwila refleksji. Pojawiają się problemy. Co najłatwiej zrobić z kłopotem? Pozbyć się! Niestety tak życie pisze większość historii szczęśliwych adopcji przed świętami. Po raz kolejny w tym roku mówimy stanowcze: Nie! - wyraźnie dodają.

Poza tym, jak dodatkowo zaznaczają pracownicy schroniska jest jeszcze drugi aspekt takiej decyzji. Okres przedświąteczny oraz czas sylwestrowych zabaw i wszędobylskich huków petard nie jest dobrym czasem na socjalizację zwierzaka w nowym domu. Zmiana miejsca zamieszkania to dla niego duży stres, nie chcemy go potęgować hukiem wystrzałów sylwestrowych.

- Schronisko pracuje normalnie, zajmujemy się zwierzętami, przyjmujemy zgłoszenia, dbamy o ich codzienny byt. Jeśli ktoś zamierza odpowiedzialnie adoptować naszego podopiecznego, okres wstrzymania adopcji nie powinien być dla niego przeszkodą. Zapraszamy 2 stycznia - dodaje schronisko.

Wklej tutaj kod osadzenia...