Prezydenckie nagrody dla ludzi bełchatowskiej kultury [Foto]

404520551_646274937716361_7686152880585448416__20231127-085100_1
UM Bełchatów

Prezydent Mariola Czechowska przyznała nagrody kulturalne. W tym roku otrzymało je sześć osób, które działają na rzecz bełchatowskiej kultury, upowszechniania czytelnictwa czy propagowania lokalnej historii. Nagroda specjalna zaś powędrowała do Grupy Folklorystycznej Rajka. Wyróżnienia wręczono w czwartek 23 listopada podczas Inauguracji Roku Kulturalnego.

Inauguracja Roku Kulturalnego to okazja, by w szczególny sposób wyróżnić tych, którym kultura leży na sercu. Coroczne Nagrody Prezydenta Miasta Bełchatowa to także podziękowanie pracownikom miejskich placówek kulturalnych, animatorom i działaczom za ich codzienną pracę. Mowa o upowszechnianiu czytelnictwa, organizacji różnorodnych wydarzeń czy popularyzacji kultury oraz historii miasta czy regionu.

W tym roku prezydent Mariola Czechowskaprzyznała nagrody sześciu osobom. To właśnie one w sposób szczególny udzielają się w szeroko rozumianym życiu kulturalnym miasta.

- Zakres Państwa działalności jest bardzo szeroki. Muzyka, taniec, śpiew, teatr. To także fotografia, rzeźba czy malarstwo. To także kultywowanie i propagowanie zwyczajów, tradycji i historii naszego miasta. Pracujecie także w naszym miejskich placówkach kultury. Często jest to praca w dodatkowych godzinach czy dniach dla nas wolnych od pracy dni. Dzięki temu możemy uczestniczyć w wielu wydarzeniach, koncertach, prelekcjach czy spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Za tę pasję i zaangażowanie chylę przed Państwem czoła i ogromnie dziękuję - powiedziała prezydent Mariola Czechowska.

Za pozyskiwanie środków zewnętrznych dla Miejskiego Centrum Kultury oraz koordynowanie wydarzeń realizowanych przez MCK nagrodę odebrała Agata Śmigiel-Ławska. 

- To dla mnie ogromne wyróżnienie i zaszczyt. Ale także ogromna obligacja i zobowiązanie do tego, żeby starać się jeszcze bardziej i nie poprzestawać na laurach. Bardzo się cieszę, że moja praca została zauważona i doceniona. Jestem bardzo szczęśliwa - powiedziała Agata Śmigiel-Ławska.

Prezydent Mariola Czechowska doceniła także Arkadiusza Szafrańskiego i jego zaangażowanie w upowszechnianie kultury filmowej w działającym przy MCK-u kinie Kultura. Z kolei Patrycja Ślusarczyk odebrała nagrodę za działania promujące czytelnictwo oraz podnoszenie jakości pracy biblioteki publicznej. Kolejną nagrodę otrzymała Dorota Niepsuj, która może pochwalić się dużym wkładem w upowszechnianie oraz ochronę zasobów bibliotecznych. Wyróżnienie powędrowało również do Doroty Adamczewskiej, która włożyła ogrom pracy w organizację wydarzeń kulturalnych w bełchatowskim muzeum. Natomiast Roman Olszowiec uhonorowany został nagrodą za popularyzację historii oraz kultury naszego miasta i regionu.

CZYTAJ >>> Bełchatów: Sportowcy i trenerzy z nagrodami Prezydenta Miasta [Foto]

Dodatkowo prezydent Mariola Czechowska zdecydowała o przyznaniu nagrody specjalnej. Otrzymała ją działająca przy Miejskim Centrum Kultury Grupa Folklorystyczna Rajka. Jak podkreśla choreograf zespołu, Grzegorz Brożyński, to dla artystów-amatorów olbrzymie wyróżnienie. 

- Nieustannie staramy się podnosić nasz poziom artystyczny, staramy się także pokazywać na różnych przeglądach czy festiwalach. Zarówno w Polsce, jak i za granicą. W naszym repertuarze pokazujemy różne regiony Polski, takie jak łowicki, sieradzki, rzeszowski. A ostatnio pracujemy nad regionem opoczyński. Cieszymy się niezmiernie, że te nasze wysiłki i starania zostały docenione - dodaje Grzegorz Brożyński.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy kolejnych sukcesów na różnych polach działalności kulturalnej.

Zobacz fotogalerię: Inauguracja Roku Kulturalnego 2023/2024 >>> TUTAJ