Polacy na potęgę szukają płynu Lugola! Po stacjach paliw i bankomatach, teraz szturm na apteki!

Polacy na potęgę szukają płynu Lugola! Po stacjach paliw i bankomatach, teraz szturm na apteki!
Pixabay/ Верховна Рада України, Twitter/ ktomalek.pl

​Było szaleństwo na stacjach paliw i pod bankomatami, teraz szturm przeżywają apteki. Powód? Po zaciętych walkach i ostatecznie po przejęciu elektrowni jądrowej w Zaporożu, zaniepokojeni Polacy ruszyli do aptek po płyn Lugola. Roztwór, który w 1986 roku, po katastrofie w Czarnobylu był podawany milionom Polaków w tej chwili jest towarem absolutnie deficytowym. Nie mają go nie tylko apteki, ale jak zaznaczają farmaceuci, z którymi rozmawialiśmy - braki są też w hurtowniach. Jednocześnie pracownicy aptek, jak jeden mąż powtarzają, że przyjmowanie preparatu na własną ręką może przynieść więcej szkody niż pożytku, zalecają zdrowy rozsądek i daleko idącą ostrożność.  

4 marca świat obiegła informacja o przejęciu przez Rosjan elektrowni jądrowej w ukraińskim Zaporożu. 

- Zaporoska Elektrownia Atomowa jest w rękach rosyjskich - poinformował Enerhoatom, ukraiński koncern obejmujący wszystkie cztery elektrownie jądrowe na Ukrainie, cytowany przez portal Ukraińskie Prawda.

Po przeprowadzonym przez Rosję ataku na największą elektrownię atomową w Europie przed aptekami w Polsce ustawiły się kolejki po płyn Lugola. Tyle tylko, że ten jest już praktycznie niedostępny. Braki w aptekach tak naprawdę zaczęły się już kilka dni temu.

- W naszej placówce płynu Lugola nie ma już od tygodnia, czyli od momentu, kiedy pojawiły się pierwsze doniesienia o wojnie, a przede wszystkim od czasu, kiedy padła informacja o zajęciu przez Rosjan Czarnobyla - powiedziała nam pani Karolina, pracownica jednej z bełchatowskich aptek.

W podobnym tonie wypowiadają się farmaceutki z kolejnych placówek.

- Nie ma dostępności zarówno w naszej aptece, jak i w hurtowniach. Już nawet z jodyną są problemy - dodaje pracownica apteki w Kutnie.

- Płyn Lugola? Od kilku dni brak, a od dzisiejszego poranka odbieram telefony z pytaniami o preparat. Pacjenci dzwonią notorycznie - mówi nam farmaceutka z Bełchatowa i jednocześnie dodaje: - Zwracam każdorazowo uwagę, że stosowanie preparatu na własną rękę i w obecnej sytuacji to ogromne zagrożenie dla zdrowia!

Roztwór Lugola może być stosowany, ale tylko w przypadku zaistnienia katastrofy nuklearnej! A o tym nie ma w tej chwili mowy! Państwowa Agencja Atomistyki zaprzecza, jakoby Polsce groziło jakiekolwiek niebezpieczeństwo. 

- PAA nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na ternie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi - jasno komunikuje PAA

Wcześniej PAA potwierdziła informacje z Ukrainy o stanie elektrowni na Zaporożu po rosyjskim szturmie:

- Nie ma uszkodzeń systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego Zaporoskiej EJ w zw. z ostrzałem artyleryjskim - informuje ukraiński dozór jądrowy. Na terenie elektrowni nie odnotowano wzrostu poziomu promieniowania

Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie. Eksperci przestrzegają - nie warto zażywać płynu Lugola samodzielnie! Zwykle roztwór wodny jodu może być podawany tylko osobom, które borykają się z chorobami tarczycy. W przypadku braku zagrożenia nuklearnego, samodzielne zażywanie płynu Lugola stanowczo odradzają i medycy i farmaceuci. Przyjmowanie jodu w takiej postaci może prowadzić do wysoce niebezpiecznych zaburzeń funkcjonowania tarczycy. Nadczynność tego organu jest szczególnie groźna dla osób cierpiących na zaburzenia pracy serca.

- Może to w ramach efektu Wolffa-Chaikoffa spowodować lub pogarszać przebieg niedoczynności tarczycy, w ramach efektu Jod-Basedow indukować (przewrotnie) również rozwój nadczynności tarczycy. Jod może też wywoływać lub nasilać postęp choroby Hashimoto. W aktualnej sytuacji bilans potencjalnych zysków i strat przeważa zdecydowanie w stronę strat — zatem podkreślam, nie warto martwić się na zapas i biec do apteki po płyn Lugola!" — napisał Szymon Suwała, lekarz.


Oznaki przedawkowania płynu Lugola:

  • wysypka, inne reakcje alergiczne
  • biegunka
  • duszność, wymioty
  • gorączka
  • ból brzucha
  • obrzęk narządów limfatycznych
  • Tyreotoksytoza - nadmiar hormonów tarczycowych w organizmie (szczególnie narażone osoby chore na wole endemiczne)

Co ważne, przedawkowanie płynu Lugola może zajść znacznie szybciej u osób z nadwrażliwością na jod lub u osób, które zbyt długo stosowały preparat w dużych dawkach.