wersja testowa serwisu

Po dwóch latach wraca "Bełchatowska Piętnastka"! MCS podkreśla, że jest przygotowany na każdy scenariusz i biegacze na pewno wystartują

B15_2016-141
MCS Bełchatów

MIejskie Centrum Sportu poinformowało, że ruszają przygotowania do "Bełchatowskiej Piętnastki"! Po dwuletniej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiczną, 24. edycja ulicznego biegu odbędzie się w niedzielę, 21 listopada. Za kilka dni ruszą zapisy na imprezę, a z tymi nie ma co zwlekać, bo organizatorzy określili limit biegaczy. Na linii startu będzie mogło stanąć 900 osób. Tradycyjnie rywalizacja odbędzie się na dwóch dystansach: 5 i 15 km.  MCS podkreśla, że jest przygotowany na każdy scenariusz związany z sytuacją "covidową". Co to oznacza? Szczegóły w artykule.   

Zgłoszenia do udziału w "Bełchatowskiej Piętnastce" ruszą już w najbliższą środę, 22 września o godzinie 12.00, potrwają do 15 listopada do 23.59, ale przy limitach ustalonych przez organizatora nie ma co zwlekać z zapisami. 

W przypadku biegu na dystansie 15 km limit wynosi 700 uczestników, a opłata startowa to 45 złotych. Z kolei w rywalizacji na 5 km obowiązujący limit uczestników to 200, a wpisowe wynosi 30 złotych. Jeżeli zostaną wolne miejsca, to każdy, kto nie zapisze się do udziału w wybranym biegu, w obowiązującym terminie będzie mógł to zrobić jeszcze w sobotę, 20 listopada w godzinach funkcjonowania biura zawodów. W takim przypadku proporcjonalnie opłata wyniesie 90 złotych dla dystansu 15 km i 60 złotych dla dystansu 5 km, a płatność będzie możliwa tylko gotówką. Z opłat zwolnieni są uczestnicy kategorii K-60, M-60 i powyżej.

Zgłoszenia będą przyjmowane tylko i wyłącznie poprzez formularz zgłoszeniowy znajdujący się TUTAJ.

W razie wszelkich pytań więcej informacji nt. tego wydarzenia można uzyskać pod numerami telefonu: (44) 737-81-25, (44) 737-81-26 lub 501-060-216, a także za pośrednictwem adresu e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

- W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów związanych z organizacją 24. Biegu Ulicznego „Bełchatowska Piętnastka" z powodu pandemii COVID-19 i związanych z nią obostrzeń w terminie 21 listopad 2021 roku (niedziela) zapewniamy, że to wydarzenie dojdzie do skutku dzięki wykorzystaniu profesjonalnych i współczesnych technologii wirtualnych. Będzie to całkowicie nowa forma organizacji imprezy biegowej w okresie pandemicznym, której dotychczas nie stosowaliśmy - informują pracownicy Miejskiego Centrum Sportu.

A wszystko zaczęło się…

w 1983 roku. To właśnie wtedy organizowana była pierwsza edycja Bełchatowskiej Piętnastki. Co roku przez kolejnych 12 lat ten bieg był organizowany na ulicach miasta, ale w 1995 roku zniknął on z kalendarza miejskich imprez sportowych.

21 listopada 2009 roku po 14 latach przerwy Bełchatowska Piętnastka została reaktywowana, a zmagania ukończyło 219 uczestników. Z czasem ten bieg zyskiwał coraz większą popularność, a już w 2016 roku padł rekord frekwencji, ponieważ bieg zaliczyło 1066 uczestników. Od tego czasu liczba osób zgłaszających się do udziału w Bełchatowskiej Piętnastce oscyluje w okolicach czterocyfrowej liczby.

Ostatni raz ta impreza biegowa była organizowana 24 listopada 2019 roku. Wówczas na starcie stanęło około 850 osób. Rok później ze względu na pandemię COVID-19 nie udało się zorganizować Bełchatowskiej Piętnastki, ale dobrą informacją jest to, że w 2021 roku zostanie ona przeprowadzona!

Termin tegorocznej Bełchatowskiej Piętnastki, to niedziela, 21 listopada, czyli taki sam jak w 2009 roku kiedy to po 14-letniej przerwie bieg został przywrócony do bełchatowskiego kalendarza imprez sportowych. Wówczas widać było, że z roku na rok apetyt na organizację takiego biegu w Bełchatowie był coraz to większy. Mamy nadzieję, że to dobry prognostyk, który spowoduje, że tym razem po znacznie krótszej, bo dwuletniej przerwie znów zobaczymy na linii startu dużą ilość zawodniczek i zawodników nie tylko z Bełchatowa, powiatu bełchatowskiego i województwa łódzkiego, ale z całej Polski i państw zagranicznych.

Przypomnijmy, że w historii Bełchatowskiej Piętnastki zwyciężali nie tylko Polacy, ale też Ukraińcy, Słowacy, czy nawet Kenijczycy. Rekordzistą biegu głównego na dystansie 15 kilometrów jest Bogdan Semonowicz z Ukrainy, który w trakcie 16. edycji Bełchatowskiej Piętnastki 18 listopada 2012 roku ukończył rywalizację z wynikiem 00:44:45.

Czas na zmianę trasy!

Organizacja Bełchatowskiej Piętnastki ma na celu popularyzację biegów długodystansowych i masowych, jako najbardziej dostępnej formy rekreacji fizycznej, promocję miasta Bełchatowa w całej Polsce, ale też promocję zdrowego trybu życia i dbałości o zdrowie.

Bieg główny na dystansie 15 kilometrów i bieg towarzyszący na 5-kilometrowej trasie rozpocznie i zakończy się tradycyjnie przy ulicy Dąbrowskiego w rejonie Hali Energia, gdzie będzie umiejscowiona zarówno linia startu jak i mety. Ponadto w hali będzie znajdować się biuro zawodów, a także dla uczestników będą dostępne toalety, depozyt, szatnie i natryski. Tam też odbędzie się ceremonia dekoracji zawodniczek i zawodników.

O godzinie 12:00 wystartują uczestnicy biegu na 15 km, a około godz. 12:05 rozpocznie się rywalizacja na dystansie 5 km. Ci pierwsi do pokonania będą mieli trzy pętle po 5 km każda, a w biegu towarzyszącym wystarczy przebiec jedną pętlę. Limit ukończenia biegu dla dystansu 15 km wynosi 2 godziny, a dla 5 km to 50 minut.

Trasa będzie prowadzić ulicą Dąbrowskiego, a następnie w prawo ulicą generała Ludwika Czyżewskiego aż do nawrotki umiejscowionej pomiędzy ulicą Letnią a Poranną. Następnie biegacze wrócą ulicą Czyżewskiego do ulicy Stanisława Staszica, gdzie skręcą w lewo i będą biec prosto przez rondo im. Ryszarda Kaczorowskiego aż do ulicy Jasnej. Później uczestnicy Bełchatowskiej Piętnastki wybiegną w prawo w ulicę Stefana Okrzei, aby zatoczyć pętlę i skręcając ponownie w prawo dobiec do strefy finiszera znajdującej się tuż przed Halą Energia przy ulicy Dąbrowskiego 11a.

Na trasie będzie znajdował się jeden punkt odświeżenia, gdzie będzie dostępna woda dla uczestników biegu. Ponadto trasa będzie oznaczona co 1 kilometr, aby każda zawodniczka i zawodnik mieli orientację, jaki dystans już przebiegli.

Prowadzony będzie też profesjonalny i elektroniczny pomiar czasu, a co za tym idzie, będą rozstawione punkty kontrolne, aby żaden z uczestników nie skracał trasy biegu. Każda taka próba jest zagrożona dyskwalifikacją. Bezzwrotne chipy służące do pomiaru czasu będą umieszczone w numerach startowych.

Oficjalnym wynikiem biegu jest czas netto, ale pierwszych sześciu uczestników w klasyfikacji kobiet i mężczyzn na dystansie 15 km oraz pierwsze trzy kobiety i mężczyźni na dystansie 5 km, którzy przekroczą linię mety, będą klasyfikowane według czasu brutto, który jest mierzony od chwili wystrzału startera. Pozostali będą mieli brany pod uwagę czas netto, który jest liczony od przekroczenia linii startu do przekroczenia linii mety przez biegacza.

Więcej szczegółów (regulamin, podział kategorii wiekowych, informacje o nagrodach) oraz bieżące newsy dotyczące „Bełchatowskiej Piętnastki" można znaleźć klikając na stronę >>> MIejskiego Centrum Sportu