Pierwsza w Łódzkiem, druga w Polsce. Zespół urologów z bełchatowskiego szpitala nie zwalnia medycznego tempa! [Foto]

szpital
Szpital Wojewódzki im. J.Pawła II w Bełchatowie

Zespół urologów na czele z dr. Mateuszem Jobczykiem nie zwalnia! Zespół medyków z oddziału Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Laparoskopowej w bełchatowskim Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II ma za sobą kolejny pracowity tydzień na sali operacyjnej wykonując kolejnych dziewięć operacji robotycznych. Co ciekawe jedna z operacji to innowacja nie tylko w Łódzkiem, ale i w skali Polski. 

O budzącym w środowisku medyków - urologów podziwu dla bełchatowskiej lecznicy i jego zespołu pisaliśmy już kilkakrotnie. Ostatni artykuł możesz przeczytać >>> Tak wygląda operacja robotyczna! Bełchatowscy urolodzy pokazali nam jak pracuje się w medycynie XXI wieku [Wideo, foto]

Na przestrzeni ostatnich dni zespół pod kierownictwem dr n. med. Mateusza Jobczyka potwierdza, że nie tylko nie zwalnia tempa, ale podejmuj się coraz większych medycznych wyzwań. Przykładem na to może być cystektomia radykalna, operacja, którą w Łódzkiem wykonano po raz pierwszy, a w skali kraju jest to drugi taki przeprowadzony zabieg. 

We wtorek została wykonana pierwsza w województwie łódzkim cystektomia radykalna (usunięcie pęcherza moczowego) z odprowadzeniem moczu typu Brickera całkowicie wewnątrzbrzusznie (intracorporeal) z zastosowaniem systemu robotycznego, oraz druga w Polsce z zastosowaniem systemu robotycznego Versius - wyjaśniają lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego im. J. Pawła II w Bełchatowie i dodają: - Operacja polega na usunięciu pęcherza moczowego wraz z prostatą (u mężczyzn), usunięciu węzłów chłonnych miednicy mniejszej oraz wyizolowaniem jelita krętego (jako wstawki) i wszczepieniem do niego dwóch moczowodów. Pacjent ma ileostomię przez którą wypływa mocz.

Podobnie, jak w przypadku innych zabiegów robotycznych i ta wtorkowa charakteryzuje się przede wszystkim małoinwazyjnością. Zastosowanie robota pozwala na zdecydowanie szybszy powrót do zdrowia pacjenta, wpływa na mniejsze odczucia bólowe w porównaniu do operacji otwartej i mniejszą utratą krwi. 

Poza cystektomią radykalnąpozostałe osiem zabiegów wykonanych przy użyciu robota Versius to były prostatektomie radykalne (usunięcie gruczołu krokowego)

Co ciekawe w minionym tygodniu pracę personelu bełchatowskiego szpitala obserwował niecodzienny gość z Brazyli, dr Diego Capibaribe, który rezyduje w Sao Paulo. Dr Capibaribe jest doświadczonym operatorem systemu DaVinci na którym wykonał ok. 700 zabiegów. Chciał przyjrzeć się pracy oddziału Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Laparoskopowej oraz obserwować zabieg przy użyciu innego systemu niż ten, który na co dzień stosuje w swojej pracy.

- Na Oddziale Urologii w Bełchatowie wykonano już ponad 150 zabiegów z zastosowaniem systemu robotycznego CMR Versius. System używamy przede wszystkim do wykonywania zabiegów usunięcia prostaty (zabieg refundowany), ale stosujemy go również jako pierwsi w województwie łódzkim do usuwania pęcherza moczowego w przypadku nowotworu tego narządu - przekazują pracownicy Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie.

Chcesz zobaczyć, jak wygląda operacja robotem Versius? Zobacz relację >>> TUTAJ

fot.: Szpital Wojewódzki im. J.Pawła II w Bełchatowie

Poniżej fotoreportaż z naszej wizyty na bloku operacyjnym podczas szkolenia i operacji prostatektomii radykalnej