wersja testowa serwisu

OSP Dobrzelów z nową elewacją, hydrofornia z fotowoltaiką! Powiat sypnął kasą na ekologiczne inwestycje

fotowoltaika5
Powiat bełchatowski

Siedziba strażaków z OSP Dobrzelów zyskała nową elewację. Termomodernizacja obiektu była poprzedzona wcześniejszym audytem energetycznym, a prace finansowo wsparł samorząd powiatu bełchatowskiego. Teraz budynek nie tylko estetycznie się prezentuje, ale przede wszystkim osiągnięto efekt ekologiczny. Docieplone ściany, a także wymiana stolarki drzwiowej i okiennej wpłyną na zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie energetyczne w ogrzanie obiektu. "Zielona" inwestycja została także zrealizowana w gminie Kluki, gdzie na budynku hydroforni zamontowano panele fotowoltaiczne wraz z instalacją.

Jak informują pracownicy bełchatowskiego starostwa, dotacja dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrzelowie wyniosła 60 tysięcy złotych. Taką sumą dofinansowano termomodernizację strażnicy (etap I). W ramach zadania docieplono około 460 metrów kwadratowych ścian zewnętrznych, wykorzystując styropian o grubości 10 cm. Wymienione zostały okna (9 sztuk) oraz drzwi zewnętrzne (2 sztuki). Otwory okienne zostały powiększone w porównaniu z poprzednimi, dzięki czemu do wnętrza budynku dostaje się więcej dziennego światła. Wykończenie ścian strażnicy stanowi elewacja z tynku mineralnego w szarym kolorze.

- Całość wygląda bardzo estetycznie, ale chodzi przede wszystkim o efekt ekologiczny, jakim jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną w budynku strażnicy i zmniejszenie strat ciepła – mówi wicestarosta Jacek Bakalarczyk. - Strażnica w Dobrzelowie dołączyła do kolejnych w naszym powiecie, które poddano termomodernizacji z wykorzystaniem dotacji z budżetu powiatu. 

To nie jedyny zastrzyk powiatowej gotówki w proekologiczne rozwiązania. Samorząd wsparł także zakup i montaż paneli fotowoltaicznych nabudynku hydroforni na ujęciu wody w Nowym Janowie w gminie Kluki. 

Inwestycja realizowana przez gminę Kluki, a dofinansowaną przez powiat objęła montaż paneli fotowoltaicznych wraz z instalacją o całkowitej mocy ok 6,21 kWp. Efektem ekologicznym jest produkcja energii elektrycznej na potrzeby hydroforni.

- Przedsięwzięcie gminy Kluki wsparliśmy dotacją wynoszącą niewiele ponad 30 tysięcy złotych. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii jest coraz powszechniejsze i zgodne ze strategicznymi dokumentami, także naszymi, powiatowymi, jak np. Powiatowy program ochrony środowiska – mówi wicestarosta Jacek Bakalarczyk. - Panele fotowoltaiczne na hydroforni w Nowym Janowie dołączyły do niekrótkiej listy tego rodzaju inwestycji ekologicznych, dofinansowanych przez budżet powiatu.