Kluki: Odcinkowy pomiar na DK 74 bije rekordy "popularności". Szokujące jest porównanie z 2021 rokiem!

Odcinkowy pomiar w Klukach bije rekordy "popularności". Szokujące jest porównanie z 2021 rokiem!

Na terenie województwa łódzkiego działają obecnie 32 fotoradary i trzy odcinkowe pomiary prędkości. Łącznie, na przestrzeni 2022 roku wszystkie te urządzenia wykonały niezdyscyplinowanym kierowcom ponad 54 tysięcy zdjęć. W czołówce ilości wychwyconych przekroczeń prędkości jest urządzenie w Tuszynie. Tamtejszy fotoradar zarejestrował aż 6 tys. 400 kierowców ze zbyt "ciężką nogą". Sprawdzamy, jak te liczby mają się do Kluk i zlokalizowanego tam odcinkowego pomiaru prędkości. 

Fotoradary, dla kierowców to zmora, która może kosztować wyjątkowo drogą pamiątką z podróży. Z drugiej strony urządzenia znacząco wpływają na ograniczenie prędkości, choć jak zaznaczają specjaliści z systemu Yanosik, w tym zakresie zdecydowanie skuteczniej swoją rolę spełniają odcinkowe pomiary prędkości. 

- Fotoradary spełniają swoją rolę jedynie na małym odcinku drogi. Analiza zachowań kierowców wykazała, iż zwalniają oni dość gwałtownie na ok. 50 metrów przez urządzeniem rejestrującym, po czym zaraz po jego minięciu zwiększają prędkość. Wynika z tego, że fotoradary spowalniają kierowców na krótkim odcinku, mierzącym średnio 200-300 metrów -zaznaczają operatorzy Yanosika. 

By właśnie uchronić mieszkańców, przed takim "punktowym" zwalnianiem w Klukach zdecydowano już osiem lat temu o instalacji odcinkowego pomiaru prędkości. Z racji tego, że wzdłuż niezwykle ruchliwej trasy rozlokowane są domy, a wypadki z udziałem pieszych jeżyły włos na głowie, już w 2015 roku stanęły urządzenia, które na odcinku 1 375 metrów mierzą prędkość i siłą rzeczy na kierowcach (w dużej mierze samochodów ciężarowych) wymuszają trzymanie przepisowej "50" przez całą długość miejscowości.

Niestety, jak się jednak okazuje ciągle nie brakuje tych, którzy za nic mają kamery ustawione na wjeździe i wyjeździe z Kluk. A najlepiej świadczą o tym liczby. W ubiegłym roku „pamiątkową fotografię" z Kluk dostało 3 100 kierowców i ciągle jest to niechlubna czołówka w Łódzkiem. 

- Najwięcej naruszeń dotyczy przekroczenia dozwolonej prędkości w przedziale 11-20 km/h, tych zanotowano 1800. Z kolei największym zarejestrowanym wykroczeniem w 2022 roku, było przekroczenie dozwolonej tam prędkości o 62 km/h. - przekazuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Co ciekawe ubiegłoroczne dane to ogromny... spadek naruszeń w porównaniu do roku 2021, kiedy to urządzenia w Klukach zanotowały 8 tys. 600 przekroczeń prędkości! Jeszcze wcześniej, w 2020 roku klucki system wychwycił 3 tys. 255 kierowców ze zbyt ciężką nogą.

Łącznie ze wszystkich fotoradarów zamontowanych na drogach naszego województwa wystawiono ponad 54 tysiące mandatów. W niechlubnej czołówce Łódzkiego jest fotoradar w Tuszynie, który zarejestrował aż 6 tys. 400 przekroczeń prędkości.