Najważniejsze wideo w ebe24

Nowe nasadzenia, mała architektura i oświetlenie. Teren przy Muzeum Regionalnym przejdzie metamorfozę

mr_podlogi-3125
UM Bełchatów

Szykuje się metamorfoza przymuzealnego parku. Konkretnie chodzi o teren przed wejściem głównym. Miasto podpisało umowę na przegląd zieleni i jej konserwację, rozbudowę oświetlenia oraz montaż małej architektury. W planach są także nowe nasadzenia.

W przeszłości park przy obecnym Muzeum Regionalnym miał cechy typowe dla tzw. ogrodu francuskiego. Po II wojnie światowej zmiany własnościowe, zmniejszenie terenu oraz brak należytej stałej pielęgnacji parku spowodowały, że jego historyczna kompozycja całkowicie się zatarła. Do dziś zachowały się jedynie dwór, pozostałości kanału wodnego, skarpa, grób rodowy Hellwigów, osie widokowe oraz pojedyncze stare drzewa. Mowa o kasztanowcach, lipach i orzechach włoskich.

- Teraz samorząd miasta postanowił zrewitalizować część frontową przymuzealnego parku. Zgodnie z założeniami projektowymi, zmieni się teren przed głównym wejściem do bełchatowskiego muzeum. Roboty obejmą przede wszystkim przegląd zieleni. W planach jest m.in. pielęgnacja drzew i żywopłotów. Ponadto zmieni się też kompozycja klombu przed dworkiem. W samym środku rabaty wykonawca posadzi wyższe gatunku róż, a niższe na zewnątrz. Poza tym parkowa flora wzbogaci się o rośliny typowe dla runa, czyli ubiorki, runianki czy fiołki. Pojawią się one głównie wokół drzew oraz w miejscach zacienionych jako alternatywa dla trawników. Same trawniki również przejdą renowację - wymieniają pracownicy bełchatowskiego magistratu.

To jednak nie wszystko. W ramach prac miasto zmodernizuje również oświetlenie. Chodzi konkretnie o wymianę opar i słupów oświetleniowych. Przy nowej alejce, która zostanie wybudowane po stronie południowej, staną dwie nowe lampy. Poza tym podświetlone zostaną niektóre skupiny drzew.

Ostatnim elementem, który miasto odnowi, będzie mała architektura. Pojawią się nowe kosze na śmieci a także stylizowane ławki, które powinny nawiązywać do tych już istniejących. Będą to ławki z oparciem, żeliwnymi nogami i siedziskiem w kolorze mahoniowym.

Wszystkie prace związane z rewitalizacją parku przy Muzeum Regionalnym mają zakończyć się w pierwszej połowie przyszłego roku. Koszt tych robót to niecałe 300 tys. zł.