Najważniejsze wideo w ebe24

Niech żyje nam górniczy stan! W Bełchatowie trwają obchody Barbórki - pobudka, msza i przemarsz ulicami miasta [Foto]

Niech żyje nam górniczy stan! W Bełchatowie trwają obchody Barbórki - pobudka, msza i przemarsz ulicami miasta [Foto]

Pracownicy Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów obchodzili 1 grudnia centralne uroczystości związane z Barbórką. To jedyne górnicze miasto w Łódzkiem, w którym barbórkowa tradycja od ponad 40 lat jest obecna w lokalnej społeczności. I jak na wszelkie jej zwyczaje przystało, dziś w nie zabrakło porannej pobudki orkiestry górniczej bełchatowskiej kopalni, mszy św. w intencji górników i ich rodzin oraz górniczego przemarszu ulicami miasta.

W południe pracownicy i zaproszeni goście spotkali się na okolicznościowej akademii, która była okazją do podsumowania kończącego się roku oraz do odznaczenia zasłużonych górników. Oprócz listów gratulacyjnych i życzeń, wielu górników odebrało branżowe i resortowe odznaczenia.

Zbigniew Kasztelewicz, p.o. prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, zwrócił uwagę, że kolejna Barbórka obchodzona jest w klimacie poważnych wyzwań dla górnictwa, które jest filarem sektora energetycznego polskiej gospodarki.

- Górnicze święto jest okazją, by podkreślić, jak ważna jest rola pracowników kopalń nie tylko dla rozwoju naszej Spółki, ale i dla suwerenności naszego kraju. Stabilna pozycja PGE GiEK w polskiej gospodarce wynika bezpośrednio z rzetelnego wykonywania obowiązków pracowników naszych Oddziałów. Chciałbym szczególnie docenić Wasz wkład, drodzy górnicy Turowa i Bełchatowa, w codzienną pracę, która przekłada się na ciągły rozwój i ugruntowaną pozycję na gospodarczej mapie Polski. Na słowa uznania zasługuje zdolność, z jaką potraficie łączyć przeszłość z nowoczesnością,

wykorzystując swoje umiejętności, doświadczenie i najnowsze rozwiązania technologiczne – zaznaczył Zbigniew Kasztelewicz p.o. prezes zarządu PGE GiEK.

Podczas gali wręczono m.in. odznaczenia resortowe i zakładowe zasłużonym górnikom. Za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz przedsiębiorstwa pracownicy odebrali Krzyże Zasługi - jeden srebrny i trzy brązowe oraz Medale za Długoletnią Służbę nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W uznaniu zasług dla rozwoju górnictwa Minister Aktywów Państwowych nadał odznakę honorową Zasłużony dla Górnictwa RP, stopnie Generalnego Dyrektora Górniczego i Dyrektora Górniczego. Przyznano także odznaczenia dla osób, które w sposób szczególny zasłużyły się dla spółki PGE GiEK oraz Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów.

Fotogaleria z pobudki w siedzibie spółki przy ulicy Węglowe, źródło: PGE GiEK