Narodowe Czytanie 2022: Kolejna odsłona w Bełchatowie już w piątek! Co tym razem będą czytać prezydenci?

Narodowe Czytanie 2022: Kolejna odsłona w Bełchatowie już w piątek! Co tym razem będą czytać prezydenci?
UM Bełchatów/ fot. arch. z 2021 r. W ubiegłym roku wspólnie czytaliśmy

Już w najbliższą sobotę, 3 września odbędzie finał XI odsłony Narodowego Czytania. Akcja zainicjowana ponad dekadę temu przez prezydencką parę (wówczas Annę i Bronisława Komorowskich) niezmiennie ma służyć popularyzacji kanonu polskiej literatury. W tym roku, z racji dwusetnej rocznicy wydania w Wilnie zbioru "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, właśnie ta pozycja będzie powszechnie czytana w polskich miastach i miasteczkach. Do akcji przyłączyło sie także Bełchatów. 

Bełchatowska odsłona Narodowego Czytania odbędzie się już w najbliższy piątek, 2 września, początek o godz. 18:00. Spotkamy się w plenerze – w parku Olszewskich, za muzeum regionalnym w zaaranżowanej kawiarence „u Mickiewicza". Jeśli pogoda nie dopisze czytanie zostanie przeniesione do Dworku Olszewskich.

- Fragmenty ballad i romansów czytać będą uczniowie miejskiego III Liceum Ogólnokształcącego, ale też prezydent Mariola Czechowska, wiceprezydent Łukasz Politański oraz pracownicy miejskiej biblioteki publicznej – mówi Kryspina Rogowska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Bełchatowa. 

W klimat początku XIX wieku symbolicznie przenieść się pomogą stroje z epoki romantyzmu i nastrojowe, liryczne dźwięki. O oprawę muzyczną zadbają m.in. Anna Serafińska i Paweł Bauer. 

- Tradycyjnie już podczas Narodowego Czytania będzie można otrzymać okolicznościową pieczęć, dlatego warto przynieść własny egzemplarz „Ballad i romansów" – dodaje rzecznik Kryspina Rogowska.

„Ballady i romanse" zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj" Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej.