Psi Patrol, Myszka Miki i Strażak Sam towarzyszą małym pacjentom szpitala w Bełchatowie. Wszystkie dzieci przebywające na oddziale pediatrycznym oraz otolaryngologicznym mogą bezpłatnie oglądać swoje ulubione bajki. Na szpitalnych telewizorach czekają na nie trzy kanały z przygodami księżniczek i superbohaterów. Wszystko po to, aby maluchy w trudnych chwilach odnalazły radość i uśmiech.
Nowa inicjatywa bełchatowskiego szpitala ma przynieść dzieciom chwilę wytchnienia i poprawić nastrój.
- Dzieci lubią postacie z bajek, zabawki, żarty oraz rozmowy o sprawach, które je interesują. Niektóre dzieci uwielbiają śpiewać, inne oglądać bajki, a jeszcze inne grać w gry lub czytać książeczki. Zdajemy sobie sprawę, że nic tak bardzo nie zapewnia dziecku komfortu psychicznego i poczucia bezpieczeństwa jak stała obecność rodziców w czasie pobytu w szpitalu. Jednakże chcąc zapewnić dzieciom przyjazną atmosferę i wypełnić czas oczekiwania na diagnostykę i leczenie oraz wypis do domu, w salach chorych oddziału pediatrycznego oraz otolaryngologicznego naszego szpitala zainstalowane są telewizory, na których młodzi pacjenci mogą bezpłatnie oglądać trzy programy dziecięce i młodzieżowe - mówi Dagmara Bednarek, dyrektor szpitala w Bełchatowie. - Dodatkowe w izolatce jest również telewizor, na którym dzieci mogą również za darmo oglądać swoje ulubione bajki.
Bezpłatne bajki dla dzieci na szpitalnych oddziałach przetestowali już Igor i Wiktor. Obaj chłopcy byli zachwyceni. W szpitalu bardzo tęsknili za domem i swoimi ulubionymi zabawami. Wesołe historie ulubionych bohaterów pomogły im zapomnieć o badaniach i lekarstwach.
- Choroba dziecka i związana z tym konieczność pobytu w szpitalu to bardzo stresujące doświadczenie dla małego pacjenta. W trakcie hospitalizacji zostają zaburzone prawidłowe relacje emocjonalne. Pobyt w szpitalu nie pozwala w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, być przedszkolakiem, uczniem czy kolegą. Dzieci w szpitalu odkrywają nieznany dotąd świat, w którym zasady ustalają dorośli. Dlatego tak ważne jest, aby wprowadzić do tego środowiska elementy świata dziecięcego -zaznacza dyrektor Bednarek.
Źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi