Milion złotych dla działkowców. Ruszył nabór wniosków na dotacje

ogrody

Nowe drzewka, kwiatki, alejki… Niebawem rodzinne ogrody działkowe w naszym regionie będą jeszcze piękniejsze. Zazielenią się i rozkwitną. Jest na to milion złotych.

Zarząd Województwa Łódzkiego ogłosił nabór wniosków o udzielenie dotacji dla stowarzyszeń ogrodowych prowadzących rodzinne ogrody działkowe. To kolejny element projektu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski".

- Robimy wszystko, by uczynić nasz region województwem ogrodów. Sprawić, by był jeszcze piękniejszy niż jest. Chciałbym, żebyśmy zaczęli postrzegać Łódzkie jako ogród Polski – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. – Teraz chcemy wesprzeć stowarzyszenia prowadzące rodzinne ogrody działkowe. Mamy na to milion złotych. Liczymy, że ogródki działkowe, dzięki tym środkom, zazielenią się, rozkwitną i wypięknieją.

Wnioski mogą składać stowarzyszenia ogrodowe prowadzące rodzinne ogrody działkowe w województwie łódzkim. Aby uzyskać dotację, nie jest potrzebny wkład własny. Pieniądze będzie można przeznaczyć na zakup sadzonek drzew i kwiatów. Można będzie posadzić na przykład jabłonie lub rośliny miododajne jak błękitna facelia. Wszystko zależy od wyobraźni i pomysłów działkowców – jedyny warunek jest taki, że inwestycja czy nasadzenie musi dotyczyć części wspólnej i ogólnodostępnej dla każdego działkowca.

Pieniądze mogą być też przeznaczone na budowę i modernizację alejek ogrodowych. Dotację można uzyskać również na renowację stawów i oczek wodnych oraz modernizację studni głębinowych i systemów deszczowych służących do nawadniania. Za pieniądze z dofinansowania można będzie kupić urządzenia elektrotechniczne, m.in. pompy i systemy zbierające i magazynujące wodę deszczową. Warto postawić na innowacyjność.

W województwie łódzkim mamy 300 ogródków działkowych zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców. W samej Łodzi takich miejsc jest 99. Jednak ROD-y niezrzeszone w Związku, a będące członkami innych stowarzyszeń, również mogą starać się o dotacje.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi