Marsz Szlakiem Powstańców 1863 r. Setki osób wzięło udział w historycznym przedsięwzięciu [Foto]

Marsz Szlakiem Powstańców 1863 r. Setki osób wzięło udział w historycznym przedsięwzięciu [Foto]

Blisko trzysta osób przemaszerowało w niedzielę, 28 stycznia Szlakiem Powstańców Styczniowych. Ta ciekawa, historyczna inicjatywa jest żywa w lokalnej społeczności już blisko od ćwierć wieku i od samego początku ma jeden cel - propagowanie wiedzy o powstaniu 1863 roku i kształtowanie patriotycznych postaw. I patrząc po uczestnikach, ta idea się udaje, bo sporą grupę uczestników niedzielnego wydarzenia stanowiła młodzież ze szkół powiatu bełchatowskiego. 

Już od 24 lat bełchatowianie poznają historię powstania z 1893 r. w szczególny sposób – wyruszają w marsz śladami jego uczestników. Organizatorzy i uczestnicy marszu zadbali, by wydarzenie miało wyjątkowy charakter między innymi w wyborze strojów z epoki. Maszerującym towarzyszyli między innymi konni jeźdźcy. Trasę pokonali także członkowie Załogi Rowerowej Zgrzyt, którzy tradycyjnie przejechali na jednośladach.

Tegoroczna odsłona tego patriotycznego przedsięwzięcia po raz kolejny odbyła się na dwóch zróżnicowanych kilometrowo trasach. Chętni mieli do wyboru dwie marsze o długości: 10 i 14 km. Krótsza prowadziła przez Bełchatów, Grocholice i Oleśnik. Z kolei druga tradycyjnie rozpoczynała się w Parznie, a jej uczestnicy przeszli przez Kluki (Groblę) oraz Kaszewice. Obydwa marsze kończą się w Kurnosie Drugim. Wybór szlaków nie jest przypadkowy - to właśnie chłopi z tych terenów byli bowiem aktywnymi uczestnikami powstania z 1863 roku. 

Stałym punktem marszu jest msza św. oraz złożenie kwiatów przy pomniku powstańców styczniowych oraz w krypcie Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Wszyscy, którzy ukończyli marsz, podobnie jak w latach ubiegłych, otrzymali potwierdzenie o jego zaliczeniu. Po kolejnych trzech i pięciu przebytych marszach uczestnikom wręczane są odpowiednio brązowe i srebrne odznaki. Natomiast aby zasłużyć na odznakę złotą należy przejść śladami powstańców dziesięć razy.

Organizatorem Regionalnego Marszu Szlakiem Powstańców 1863 r., jest Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne ERSKA