Mammobus zaparkuje w centrum Bełchatowa. Które panie i kiedy będą mogły skorzystać z badań?

mammobus-9025
UM Bełchatów

Panie w wieku 45 – 74 lata będą miały w tym roku jeszcze jedną okazję do zrobienia bezpłatnie mammografii. Mammobus przyjedzie do Bełchatowa w poniedziałek, 18 grudnia. Aby zrobić badanie nie potrzeba skierowania, warto jednak wcześniej się zarejestrować.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet, a ryzyko jego wystąpienia wzrasta z wiekiem. Największy odsetek wśród zdiagnozowanych pacjentek, bo aż 80 proc., stanowią panie po 50 roku życia. Na szczęście z rakiem da się walczyć. Im wcześniej wykryjemy niepokojące zmiany i rozpoczniemy leczenie, tym szansa na powrót do zdrowia jest wyższa. Dlatego też specjaliści zachęcają do regularnych badań. 

- Jest to badanie krótkie, komfortowe. Polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich każdej z piersi, a uzyskany obraz pozwala na wykrycie zmian w bardzo wczesnym stadium rozwoju, które z reguły są niewyczuwalne - podkreśla Sławomir Walczak, technik elektroradiologii.

Z roku na rok rośnie także świadomość samych pań odnośnie roli profilaktyki. 

- Warto się badać, bo to nam da szansę na długie i zdrowe życie. Także apeluję do wszystkich pań: badajcie się – mówi pani Ewa, która mammografię wykonała w listopadzie. - Profilaktyka jest najważniejsza. Musimy postawić na swoje zdrowie, na swoje życie. Bo kto, jak nie my kobiety - dodaje pani Katarzyna.

Bełchatowianki mogą wykonać mammografię całkowicie za darmo. Miasto bowiem od lat przystępuje do Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Najbliższa okazja do przebadania się będzie w poniedziałek, 18 grudnia. Tego dnia bowiem do naszego miasta przyjedzie mammobus. 

Mobilna pracownia mammograficzna będzie czekała na panie na placu przy MCK PGE Gigantach Mocy między godz. 8:00 a 17:00. Badanie będą mogły wykonać bełchatowianki, które są ubezpieczone i nie wykonywały mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Ale nie tylko. Z możliwości wykonania badania mogą także skorzystać kobiety, które są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne zalecenie do ponownego zrobienia mammografii po upływie 12 miesięcy. 
Aby wykonać badanie, nie trzeba mieć skierowania – wystarczy przyjść. Warto także wcześniej się zapisać. Można to zrobić telefonicznie dzwoniąc pod numer 42 254 64 10 lub 517 544 004. 

Kto może skorzystać z bezpłatnej mammografii 

Program skierowany jest do ubezpieczonych kobiet między 45. a 74. rokiem życia, które nie leczą się aktualnie z powodu raka piersi i w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonanej mammografii w ramach NFZ. Panie niespełniające tych warunków również będą mogły wykonać badanie, będą musiały jednak za nie zapłacić.

Źródło: UM Bełchatów