Łódzkie: To będzie bardzo mroźna noc! Alert IMGW wskazuje, że termometry pokażą kilkanaście stopni na minusie

frost-7604741_1280
Pixabay

Przed nami bardzo mroźna noc. Jak ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w południowej i południowo wschodniej części Łódzkiego słupki rtęci mogą spać nawet kilkanaście stopni poniżej zera. Silny mróz to duże zagrożenie dla osób bezdomnych i zwierząt domowych przebywających na zewnątrz. 

Od dwóch dni na terenie naszego województwa zrobiło się bardzo zimowo, teraz do opadów śniegu dołączy bardzo zimowa temperatura. Już dziś w nocy, czyli z wtorku na środę termometry mogą wskazywać wartości grubo poniżej zera. IMGW wydało dla części naszego województwa alert I stopnia przed mrozami.

- Prognozuje się miejscami temperaturę minimalną do -17°C. Średnia prędkość wiatru od 5 km/h do 15 km/h - czytamy w ostrzeżeniu wydanym dziś po południu.

Prawdopodobieństwo ostrzeżenia określono na  85%. Szczególną czujnością powinni wykazać się mieszkańcy południowej i południowo - wschodniej części Łódzkiego, bo tam będzie najzimniej. Ostrzeżenie obowiązuje w powicie: rawskim, tomaszowskim, opoczyńskim, piotrkowskim, radomszczańskim, bełchatowskim i pajęczańskim.

Pamiętajmy o bezdomnych i zwierzętach

W całej Polsce trwa policyjna akcja "Zima". Mundurowi od kilku już tygodni sprawdzają miejsca, w których zwyczajowo przebywają bezdomni - altany, pustostany to właśnie tam osoby bez dachu nad głową szukają schronienia przed zimnem. Policjanci informują ich o adresach ogrzewalni, noclegowni i schronisk dla osób bezdomnych. A także o miejscach, w których mogą zjeść darmowy posiłek. W razie konieczności policjanci przewożą potrzebujących do ośrodków. Mundurowi apelują też do nas, by reagować, jeśli zobaczymy kogoś leżącego na przykład na ławce czy chodniku. Czasami jeden telefon może uratować czyjeś życie - podkreśla policja.

Jeżeli z jakichś powodów nie chcemy podchodzić do takiej osoby, wystarczy że poinformujemy właściwe służby. Zadzwonimy na numer alarmowy 112. Wtedy operator przekieruje to zgłoszenie do właściwej służby. Do policji, straży miejskiej albo pogotowia.

Zadbajmy by nasz czworonożny przyjaciel mógł schronić się w uszczelnionej, ocieplonej budzie. Podczas dużych mrozów zapewnijmy mu nocleg w cieplejszym pomieszczeniu. Garaż, stodoła czy piwnica może być miejscem w którym znajdzie schronienie przed skutkami niekorzystnej pogody. Podczas mrozów powinniśmy też zadbać by dla utrzymania odpowiedniej temperatury ciała nasz pupil dostawał porcję ciepłego jedzenia w większej ilości.