Najważniejsze wideo w ebe24

Legitymacja emeryta i rencisty także w telefonie

zdjecie
fot. ZUS

Ponad 588 tys. osób od początku roku pobrało mLegitymację, czyli elektroniczną wersję legitymacji emeryta-rencisty. Legitymacja dostępna jest w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel.

ZUS wystawia dokument online automatycznie wszystkim klientom, którzy nabywają prawo do emerytury lub renty. Nie trzeba składać wniosku czy też umawiać się na wizyty w celu wydania elektronicznej wersji legitymacji. Cybernetyczny dokument działa jak tradycyjny. Emeryt lub rencista poprzez okazanie mLegitymacji na ekranie smartfonu potwierdza, że jest uprawniony do ulg, które mu przysługują.

Osoby pobierające emerytury czy renty mogą posługiwać się elektroniczną legitymacją, jeśli dodadzą ją w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć dowód osobisty, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty.

– Aplikację możemy pobrać ze sklepów Google Play i App Store. Po zalogowaniu wystarczy wybrać opcję „dodaj dokument" i na wyświetlonej liście wskazać legitymację emeryta-rencisty. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji – wyjaśnia Monika Kiełczyńska, Regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego. 

MLegitymacja w telefonie to duża wygoda. Dzięki niej emeryt lub rencista może szybko i bezpiecznie potwierdzić, że ma prawo do świadczeń zdrowotnych, a także może korzystać z ulg, np. ze zniżek na bilety komunikacyjne. Już nie trzeba martwić się, że nie zabraliśmy ze sobą tradycyjnej, plastikowej legitymacji i nie będziemy mogli skorzystać z przysługujących zniżek.

Elektroniczny dokument pobrać mogą nie tylko nowi świadczeniobiorcy, lecz również osoby, które 1 stycznia 2023 roku miały ważną legitymację plastikową.

– Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS wniosek o jej wydanie (na formularzu o symbolu ERL). Klienci mogą korzystać z obu wersji legitymacji zarówno plastikowej, jak i elektronicznej – dodaje rzeczniczka. 

Każda dotychczasowa legitymacja w formie plastikowej karty jest aktualna zgodnie z terminem jej ważności.