Kolejny krok do budowy obwodnicy Radomska. GDDKiA właśnie ruszyła z ważną procedurą dla inwestycji

obwodnica-radomska
GDDKiA w Łodzi

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na wykonanie pełnego rozpoznania geologicznego wraz z opracowaniem elementów Koncepcji programowej dla obwodnicy Radomska w ciągu dróg krajowych nr 42 i 91. Przypomnijmy jest to inwestycja ujęta w rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych. Umowę z wykonawcą Koncepcji planujemy podpisać przed wiosną przyszłego roku. To kolejny krok do realizacji inwestycji.

Aktualnie DK42 i 91 przebiegają przez ścisłe centrum Radomska. Przy zwartej zabudowie, licznych skrzyżowaniach i zjazdach do posesji skutecznie utrudnia życie mieszkańców i codzienne funkcjonowanie w mieście. Ponadto, biorąc pod uwagę fakt, że według najnowszego pomiaru ruchu na DK91 w ciągu doby przejeżdża przez centrum miasta ponad 16 tysięcy pojazdów na dobę, a na DK42 niemal 12 tysięcy, ryzyko powstawania zdarzeń drogowych jest bardzo wysokie.

Jakie zmiany przyniesie nowa obwodnica?

Realizacja obwodnicy o długości ok. 14,7 km, wraz z niezbędną przebudową DK91, pozwoli na wyprowadzenie z centrum miasta ruchu tranzytowego, zarówno ciężkiego, jak i osobowego. 

- W ramach inwestycji powstanie nowy most na Warcie. To radykalnie poprawi bezpieczeństwo i komfort życia radomszczan. Bezwzględnie skróci także czas przejazdu przez miasto w ruchu lokalnym. Sprawi to, że Radomsko stanie się także bardziej atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów, którzy będą mogli sytuować swoje przedsiębiorstwa w sąsiedztwie nowej obwodnicy - z daleka od centrum miejscowości - informuje Maciej Zalewski z GDDKiA w Łodzi.

Jak dodaje rzecznik GDDKiA, przedmiotem ogłaszanego przetargu jest opracowanie Koncepcji programowej wraz z pełnym rozpoznaniem geologicznym dla budowy obwodnicy Radomska. Po odbiorze tej dokumentacji będziemy mogli ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji w trybie Projektuj i buduj.