Kolej wraca do Bełchatowa! Podpisano umowę na odbudowę linii nr 24 Piotrków - Bełchatów. Kiedy skorzystamy z pociągów?

Kolej wraca do Bełchatowa! Podpisano umowę na odbudowę linii nr 24 Piotrków - Bełchatów. Kiedy skorzystamy z pociągów?
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

W perspektywie 6 najbliższych lat Bełchatów odzyska połączenia kolejowe. Z końcem minionego tygodnia podpisano umowę na odbudowę linii kolejowej nr 24 Piotrków – Bełchatów na długości ponad 33 km i jej wydłużenie o kolejnie prawie 7 km. Na tym jednak nie koniec, jak przekazują władze Województwa Łódzkiego "bełchatowska" linia nr 24 ma uzyskać połączenie z linią nr 131 dzięki czemu zostanie stworzony nowy ciąg komunikacyjny w województwie łączący Piotrków Trybunalski, Bełchatów, Wieluń i Wieruszów. Będzie to historyczny moment dla regionu, bowiem miasta te zyskają dostęp do międzynarodowego kolejowego korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk.

Reaktywacja liczącej 33,6 km linii kolejowej nr 24 Piotrków – Bełchatów i dodatkowa budowa blisko 7 kilometrów torów do Bogumiłowa, to nie tylko nowe połączenia kolejowe, ale także nowe stacje. W ramach olbrzymiej inwestycji nasz region wzbogaci się o nowe stacje/przystanki kolejowe: Wola Krzysztoporska, Korczew, Bełchatów Miasto, Kurnos, Zarzecze, Trząs, Bogumiłów.

Projekt „Modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 24 na odcinku Piotrków Trybunalski – Bełchatów z wydłużeniem do Bogumiłowa" (w ramach Programu Uzupełnienia Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus) polega na przygotowaniu studium projektowo-technicznego, obejmującego m.in. dokumentację wraz z decyzjami administracyjnymi i realizację robót.

- Dzięki inwestycjom z programu Kolej Plus i planowanej - w ramach Funduszy Europejskich dla Łódzkiego 2027 - budowie nowej linii kolejowej, która połączy Bełchatów z linią kolejową nr 131, stworzony zostanie nowy ciąg komunikacyjny w województwie łódzkim, łączący Piotrków Trybunalski, Bełchatów, Wieluń i Wieruszów. Będzie to historyczny moment dla regionu, bowiem miasta te zyskają dostęp do międzynarodowego kolejowego korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk - przekazują pracownicy Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. 

W efekcie w ciągu 5 lat uruchomione zostanie (i sfinansowane przez Województwo Łódzkie) pięć par pociągów na dobę w relacji Łódź – Bełchatów/Bogumiłów, w tym jedna para będzie finansowana przez partnerów projektu.

Projekt ma zostać zrealizowany do 2028 r. Jego szacunkowa wartość to 661,7 mln zł, w tym wkład własny samorządów to 99,2 mln. Samorząd Województwa Łódzkiego zainwestuje w to połączenie 38,1 mln, miasto Bełchatów - 30,6 mln, Kleszczów - 24,5 mln, gmina Bełchatów - 5 mln, a gmina Wola Krzysztoporska - 1 mln.

- Do naszego województwa płyną kolejne środki. Kwota ponad 660 mln robi wrażenie - mówił marszałek Schreiber. – Zmodernizowana zostanie linia, która dziś jest wyłączona z obiegu. Chcemy przywrócić Bełchatowowi komunikację kolejową.

Wyniki naboru do programu Kolej Plus zostały ogłoszone w kwietniu. Ponad 13 mld zł pozwoli na realizację kilkudziesięciu inwestycji w całym kraju. To łącznie 1200 kilometrów linii kolejowych. Na liście wybranych projektów znalazły się wszystkie trzy zgłoszone przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

To - oprócz odbudowy i wydłużeniu linii kolejowej nr 24 - budowa liczącej około 30 kilometrów linii kolejowej z Wielunia do Chorzewa Siemkowic, która zapewni mieszkańcom tej części województwa bezpośrednie połączenie z Łodzią (umowa na projekt została podpisana w sierpniu 2022 r.).

Trzeci z projektów to, realizowana przy współpracy z województwem świętokrzyskim, dokumentacja modernizacji około 88 kilometrów linii kolejowej nr 25 między Tomaszowem Mazowieckim i Skarżyskiem Kamienną.

Łączna wartość tych trzech inwestycji, które zrealizowane zostaną w Łódzkiem to 1 miliard 250 milionów zł, z czego 1 miliard 50 milionów to dofinansowanie rządowe, a pozostała kwota to wkład marszałka województwa łódzkiego i lokalnych samorządów.

Umowę – z udziałem Grzegorza Schreibera, marszałka województwa łódzkiego i Arnolda Brescha, członka Zarządu PKP PLK S.A. – podpisano w czwartek (15 grudnia) podczas Europejskiego Forum Gospodarczego, które 14 – 16 grudnia odbywa się w Hotelu Vienna House Andel's w Łodzi.