wersja testowa serwisu

Joanna Mazur i bełchatowianin Michał Stawicki już w wiosce olimpijskiej w Tokio! Kiedy duet biegaczy powalczy o medale?

Joanna Mazur i bełchatowianin Michał Stawicki już w wiosce olimpijskiej w Tokio! Kiedy duet biegaczy powalczy o medale?
Joanna Mazur & Michał Stawicki T11 Running Pair / Facebook, Polski Komitet Paraolimpijski

We wtorek, 24 sierpnia wystartowały XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio. Do stolicy Japonii pojechało 89 niepełnosprawnych, biało - czerwonych reprezentantów - 33 panie i 56 mężczyzn. Polacy będą walczyć o medale w 12 dyscyplinach, najbardziej „obstawiona" jest paralekkoatletyka, w której mamy łącznie 34 sportowców. To właśnie wśród nich jest bełchatowski wątek. Biegaczka Joanna Mazur wraz ze swoim trenerem i przewodnikiem, bełchatowianinem Michałem Stawickim powalczą na aż trzech dystansach - 200, 400 i 1500 metrów. Kiedy możemy liczyć na sportowe emocje z udziałem naszego krajana? Sprawdziliśmy olimpijski terminarz!

Ceremonia otwarcia Igrzysk już za nami, podczas otwarcia biało-czerwoną flagę mierzyły para lekkoatleta Maciej Lepiato i para pływaczka Joanna Mendak. Polscy zawodnicy już rozpoczęli olimpijską rywalizację. Na tą czeka też duet biegaczy z naszym bełchatowskim akcentem. Joanna Mazur i Michał Stawicki na razie podzielił się z fanami zdjęciem z wioski olimpijskiej. Pod fotografią z Tokio posypały się komentarze i lawina słów życzących sportowcom powodzenia.

Wklej tutaj kod osadzenia...

Trzeba przyznać, że przed Joanną Mazur i Michałem Stawickim intensywny i bardzo pracowity czas. Na przestrzeni najbliższego tygodnia zawodnicy staną na starcie trzech biegów eliminacyjnych i jednego półfinału, jeśli wszystko pójdzie dobrze - na co oczywiście liczymy i za co trzymamy kciuki! - kolejnym etapem będą biegi finałowe. 

Biegacze będą reprezentować biało - czerwonych na trzech dystansach - 200, 400 i 1500 metrów. O tym, że tak wypełniony kalendarz startów nie jest przeszkodą w zdobywaniu najwyższych trofeów mogliśmy przekonać się już w czerwcu tego roku. To właśnie wtedy Joanna Mazur i Michał Stawicki pokazali swoją siłę zostając podwójnymi paralekkoatletycznymi mistrzami Europy zdobywając złota na 1500 i 400 m. Nie jest więc tajemnicą, że Mazur i Stawicki po doskonałych wynikach na czerwcowych ME w Bydgoszczy są stawiani w roli faworytów paraolimpijskich wyścigów. Będą więc ogromne emocje! A kiedy możemy na nie liczyć?

Najbliższy start już w piątek, 27 sierpnia, ostatni wpisany w harmonogram XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich z udziałem duetu Mazur - Stawicki, 4 września. Poniżej dokładne daty startów:

  • 27 sierpnia

Joanna Mazur & Michał Stawicki – 400 m T11 – 12:40/12:48 eliminacje

  • 28 sierpnia

Joanna Mazur & Michał Stawicki – ew. finał 400 m T11 – 04:44

  • 29. sierpnia

Joanna Mazur & Michał Stawicki – 1500 m T11 – eliminacje 02:39/02:50

  • 30. sierpnia

Joanna Mazur & Michał Stawicki – 1500 m T11 – ew. finał 2:38

  • 2 września

Joanna Mazur & Michał Stawicki – 200 m T11 – eliminacje 03:02/03:10/03:18/03:26

  • 3 września

Joanna Mazur & Michał Stawicki – 200 m T11 – półfinał 02:39/02:47

  • 4 września

Joanna Mazur&Michał Stawicki – 200 m T11 – ew. finał 12:29

Duet Mazur - Stawicki od pięciu lat wspólnie występuje na najważniejszych europejskich i światowych arenach lekkoatletycznych. Trenują między innymi w Bełchatowie, można ich spotkać na stadionie lekkoatletycznym, siłowni, a nawet na ścieżkach biegowo - rowerowych w mieście.

Joanna Mazur reprezentująca TZSN „Start" Tarnów, to multimedalistka mistrzostw świata i Europy osób niepełnosprawnych oraz uczestniczka Letnich Igrzysk Paraolimpijskich 2016. Jej partnerem sportowym oraz jednocześnie trenerem jest Michał Stawicki, były lekkoatleta i triathlonista. Wychowanek bełchatowskiego GKS-u i zawodnik BKL-u, który ma spore doświadczenie trenerskie – był bowiem szkoleniowcem polskiej kadry paraolimpijskiej.

- Praca z zawodnikami niepełnosprawnymi wymaga niwelowania ograniczeń, które dotyczą głównie dostosowania obciążeń oraz intensywności treningu. Ale jak przekonała się Joasia, u mnie nie ma żadnej taryfy ulgowej – tłumaczy z uśmiechem Michał Stawicki.

Joanna Mazur podkreśla z kolei, że Michał Stawicki jest jej największym autorytetem, mówi o tym w krótkim dossier zamieszczonym na stornie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Poniżej prezentujemy wypowiedź niewidomej biegaczki zamieszczoną w oficjalnym serwisie PKP:

Największy autorytet: trener

Przed startem słucham… trenera

Jestem dumny/a z tego, że… jestem dobrym człowiekiem

Moje najważniejsze zalety to…. robię dobrą szarlotkę

Kiedy nie trenuję, to… odpoczywam i regeneruję się

Moja ulubiona muzyka to…lubię każdą muzykę

Najlepsze, co w życiu zrobiłem/am to… odważyłam się biegać

Opisz jak trafiłeś/aś do sportu, jaka była Twoja historia?

Kiedy zaczęłam tracić wzrok, sport był na początku formą radzenia sobie z tą utratą, potem bardzo szybko przerodził się w pasję.

Wklej tutaj kod osadzenia...