Jest umowa na budowę wschodniej obwodnicy Bełchatowa. "To najdroższa inwestycja drogowa realizowana do tej pory przez ZDW"

Jest umowa na budowę wschodniej obwodnicy Bełchatowa. "To najdroższa inwestycja drogowa realizowana do tej pory przez ZDW"
ZDW w Łodzi

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi podpisał dzisiaj umowę na budowę wschodniej obwodnicy Bełchatowa. To najdroższa inwestycja drogowa realizowana do tej pory przez ZDW w Łodzi.

W ramach zadania powstanie 8,2 km drogi w ramach trasy wojewódzkiej nr 484, od skrzyżowania ulic: Radomszczańskiej i Świętojańskiej do ronda na drodze nr 74. Roboty zakładają budowę jezdni w nowym śladzie, wzbogaconej o 10 skrzyżowań, w tym trzy nowe ronda. W ciągu drogi powstaną także dwa nowe wiadukty drogowe. Wyremontowany zostanie także wiadukt kolejowy linii nr 24 Piotrków Trybunalski – Biały Ług.

- Oprócz jezdni powstaną między innymi: 6,5 km ścieżki rowerowej, nowe chodniki, zatoki autobusowe oraz 11 przejść dla pieszych, dobrze widocznych dzięki licznym punktom oświetleniowym. W sumie na całej obwodnicy powstanie 261 takich punktów, a do tego ekrany akustyczne chroniące przed hałasem. Odwodnienie zakłada wybudowanie: 4,5 km kanalizacji deszczowej i 2 zbiorników retencyjno-filtrujących - przytacza szczegóły Marcin Nowicki z Zarządu Dróg Wojewódzkim w Łodzi.

Jak dodaje, koszt robót to 145,5 mln zł, a część środków będzie pochodzić ze wsparcia Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (obwodnice). Wykonawcą będzie konsorcjum firm Banimex z Będzina i węgierskiej Duna Aszfalt. Koniec inwestycji jest planowany w październiku 2025 r.

- Droga Nr 484 na odcinku przebiegającym przez miasto Bełchatów jest jedną z najbardziej obciążonych ruchem tras wojewódzkich w Łódzkiem. W centrum Bełchatowa średni dobowy ruch pojazdów wynosi ponad 15 tys. Wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza centralny obszar Bełchatowa jest niezbędne dla poprawy warunków życia osób mieszkających w sąsiedztwie trasy oraz odciążenia sieci dróg wewnątrz miasta - dodaje Marcin Nowicki z łódzkiego ZDW.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że budowa obwodnicy zapewni także obsługę komunikacyjną potencjalnych terenów inwestycyjnych położonych po wschodniej stronie miasta. Poprawi atrakcyjność inwestycyjną i wpłynie pozytywnie na lokalny rozwój gospodarczy.