Imponujący rok w działalności bełchatowskiej biblioteki! Mieszkańcy czytają co raz więcej, ile wypożyczył rekordzista?

mbp_biblioteka-6801-ac7
UM Bełchatów

Bełchatowska biblioteka publiczna podsumowała miniony rok. Jak wyglądają statystyki? Imponująco. Ponad 800 nowych czytelników, niemal 175 tys. wypożyczonych książek, audiobooków i filmów, a do tego niemal 4 tys. nowości na bibliotecznych półkach.

Miejska i Powiatowa Bibliotek Publiczna w Bełchatowie ma za sobą bardzo dobry rok. Zarówno pod względem odwiedzin, jak i liczby wypożyczonych książek. Jak wynika z danych biblioteki, w 2023 roku z jej zasobów korzystało 8100 osób. W tym aż 818 nowych. Okazuje się, że z zasobów bibliotecznych najchętniej korzystali mieszkańcy w wieku 25-44 lata.

- Wszyscy czytelnicy w minionych 12 miesiącach wypożyczyli aż 174 654 książek, czasopism i audiobooków. To aż o 14 816 więcej pozycji niż rok wcześniej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że rekordzista przeczytał 172 książki. Natomiast jeśli chodzi o młodszych czytelników, to ubiegłoroczny lider wypożyczył 168 pozycji -przekazują pracownicy miejskiej placówki.

Co najchętniej czytają bełchatowianie?


Jak zaznacza dyrektor bełchatowskiej biblioteki publicznej Edyta Jasińska, czytelnicy najchętniej sięgali po beletrystykę. Wśród najpoczytniejszych tytułów znalazła się m.in. ostatnia część kultowej serii „Siedem sióstr", czyli „Atlas. Historia Pa Salta" autorstwa Lucindy Riley. Bełchatowianie chętnie wypożyczali także „Kukułcze jajo" Camilli Lackberg czy „Bezgłos" Katarzyny Puzyńskiej. Zdecydowany prym wiodły jednak „Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak.

- To reportaż opowiadający o życiu naszych babć. Czyli takie jakby porównanie życia kobiet dawniej a dziś. I widać, że ten właśnie temat ogromnie zainteresował nasze czytelniczki. Oprócz reportaży, ogromnym zainteresowaniem nadal cieszą się książki obyczajowe i kryminały - dodaje dyrektor Jasińska.  

Jeśli zaś chodzi o młodszych czytelników, to tutaj zdecydowanie najczęściej sięgali oni po „Rodzinę Monet" Weroniki Marczak. Główną bohaterką serii jest 15-letnia, która w wypadku traci dwie najważniejsze osoby: matkę oraz babcię. Następnie dowiaduje się, że ma piątkę starszych braci. I to właśnie jej perypetie najbardziej wciągnęły młodych czytelników. W dalszej kolejności wymienić należy „Obciachowe pomysły Taty Oli" Thomasa Brunstrøma, „Klub smutnych duchów"Lizy Meddings oraz „Nieustraszonych i tajemnica dinozaura" Elsy Punset.

Biblioteka to nie tylko miejsce, gdzie wypożycza się książki. To także przestrzeń na różnorodne wydarzenia promujące czytelnictwo. Mowa tutaj o spotkaniach autorskich, warsztatach, konkursach czy wystawach. W 2023 roku udział w nich wzięło 5 610 osób. To o ponad 1100 więcej niż rok wcześniej. A zaproszenie do spotkania z mieszkańcami Bełchatowa przyjął m.in. Piotr Pręgowski - aktor filmowy, serialowy oraz dubbingowy. Ponadto w murach bełchatowskiej książnicy gościł Marcin Kydryński - radiowiec, wędrowiec, fotograf, autor tekstów piosenek. Sporym zainteresowaniem cieszyła się także wizyta Przemysława Borkowskiego, który jest nie tylko współtwórcą Kabaretu Moralnego Niepokoju, ale też pisarzem, felietonistą i aktorem. Wspomnieć należy tutaj również o koncercie Kapeli Fakiry. Muzycy z Piotrkowa Trybunalskiego zaprezentowali swoją, utrzymaną w klimacie folku z domieszką jazzu i swingu, interpretację znanych i popularnych piosenek patriotycznych.

Wiele ciekawych wystaw, koncertów i spotkań biblioteka zaplanowała także na ten rok. Na jedno z nich zapraszamy w piątek 9 lutego. Mowa o spotkaniu z Krystyną Mirek. Spotkanie z autorką popularnych powieści obyczajowych z cyklu „Jabłoniowy Sad" oraz „Willa pod Kasztanem" rozpocznie się o godz. 17:00 w siedzibie główniej MiPBP przy ul. Kościuszki 9. Wstęp na to wydarzenie oczywiście jest wolny.