I Bełchatowski Kongres Młodzieży - dyskusja w młodym gronie o transformacji energetycznej i przyszłości miasta [Foto]

IMG_105_20240228-202649_1

To było pierwsze takie wydarzenie w naszym mieście. Mowa o Bełchatowskim Kongresie Młodzieży, który wspólnie z prezydent Mariolą Czechowską zorganizowała Młodzieżowa Rada Miejska. Głównym tematem sympozjum była transformacja energetyczna.

W kongresie udział wzięło kilkudziesięciu młodych ludzi, którzy interesują się tym, jak po zbliżającej się transformacji energetycznej będzie wyglądać nasz region. O tym, jak istotne to kwestie, już na samym początku kongresu przypomniała prezydent Mariola Czechowska. 

- Stoimy na progu przemian związanych z transformacją energetyczną regionu bełchatowskiego. Od wielu lat wszelkie podejmowane przez nas działania i realizowane przez nas inwestycje są ściśle związane z procesem czekających nas zmian. Spotkania, w których uczestniczymy, to spotkania z ekspertami, w trakcie których otrzymujemy informacje oraz uwagi. Dowiadujemy się również o możliwych zagrożeniach. Są to również spotkania z włodarzami gmin i samorządami, w których ten proces jest bardzo mocno zaangażowany. Inicjatorem dzisiejszego kongresu jest Młodzieżowa Rada Miejska w Bełchatowie. Za ten pomysł bardzo gorąco dziękuję. To świadectwo Waszej odpowiedzialności za przyszłość miasta i regionu. Bo to do Was również będą należeć wybory i decyzje w najbliższym czasie. Życzę owocnego spotkania - powiedziała prezydent Mariola Czechowska. 

Także wicemarszałek Zbigniew Ziemba, który był gościem kongresu, podkreślał rolę młodych w obliczu tzw. Europejskiego Zielonego Ładu. 

- Na transformację patrzymy jak na wielką szansę. Dlatego też cieszę się, że możemy się tutaj, w Bełchatowie, spotkać z młodzieżą i porozmawiać z młodym pokoleniem o czekających nas wyzwaniach. Bo to właśnie oni już niebawem wejdą na rynek pracy i będą aktywnie działać w swoich środowiskach lokalnych. Jeśli mamy wspólnie działać, to musimy mieć świadomość wspólnego celu. I to również jest przesłanka dzisiejszego kongresu -powiedział Zbigniew Ziemba, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego.  

W kongresie udział wzięli radni Młodzieżowej Rady Miejskiej w Bełchatowie, a także ich koledzy i koleżanki m.in. z Kleszczowa, Kluk, Ruśca, Kamieńska, Woli Krzysztoporskiej oraz Radomska. Mogli oni wysłuchać kilku prelekcji przygotowanych przez ekspertów. Wśród prelegentów była m.in.: dr Małgorzata Misiak (z-ca dyrektora Departamentu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji). Z młodymi spotkał się również Arkadiusz Tokarski (Naczelnik Wydziału Wyboru Projektów Departamentu FST). Poza tym gościli w Bełchatowie Aleksandra Sopala (Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej OPUS) i dr Rafał Jaworski (z-ca dyrektor Instytutu Historii Akademii Piotrkowskiej). Eksperci omówili korzyści płynące z kształcenia zawodowego. Poruszyli także kwestię roli ośrodków akademickich oraz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenie nowych miejsc pracy w procesie transformacji energetycznej. 

Natomiast dr Maciej Kozakiewicz swoje wystąpienie poświęcił tematowi zysków i strat, jakie mogą wyniknąć z procesu transformacji. 

- Zbiegły się procesy ekonomiczne, środowiskowe, finansowe i polityczne. Mam tutaj na myśli politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Akurat idealnie to wyczerpywanie się złóż, które przecież było historycznie zarysowane, zbiega się ze wsparciem. I dokładnie te 10 lat, które zostały do wyłączenia elektrowni, to jest jeszcze wystarczający okres, aby zbudować nowy Bełchatów oparty o odnawialne źródła energii i zupełnie nowe technologie – mówi dr Maciej Kozakiewicz, koordynator projektu Bełchatów 5.0.

Inicjatywa zorganizowania kongresu poświęconego tematowi transformacji wyszła od Młodzieżowej Rady Miejskiej w Bełchatowie. Jak sami mówią, to wydarzenie od młodzieży dla młodzieży. Jego głównym celem było natomiast pokazanie przyszłości naszego miasta i regionu w kolorowych barwach.

- To właśnie my, młodzi, jesteśmy beneficjentami transformacji. Do zrobienia jest bardzo dużo, bo przecież przez ostatnie czterdzieści lat nasze miasto żyło przecież głównie węglem. I teraz trzeba sobie zadać pytanie: co dalej? Moim zdaniem należy większą uwagę poświęcić energii odnawialnej a także rozwojowi przedsiębiorczości – podkreśla przewodniczący bełchatowskiej Młodzieżowej Rady Miejskiej Jan Olczyk.